ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Střecha zámku ve zlínské zoo potřebuje opravu

27.01.2017

Zlín 27. ledna - Střecha zámku Lešná v areálu zlínské zoologické zahrady potřebuje opravu. Náklady jsou vyčísleny na 60 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Přestože je zoo velmi soběstačná - téměř 90 procent rozpočtu ve výši 105 milionů korun tvoří vlastní příjmy - nemá dostatek peněz na opravu střechy.

Na historický objekt podle vedení zahrady nepřispívá kraj ani ministerstvo kultury, údržbu, opravy i investice musí hradit zoo a její zřizovatel, město Zlín. "Byť je hodnota zámku ohromná, nelze kvůli zákonům stanovujícím hodnotu historických nemovitostí počítat s odpisy takového majetku na jeho opravy. V našem případě byla účetní hodnota zámku stanovena na 4,260.000 korun, což znamená odpisy pouhých 9000 korun měsíčně. Jen provozní údržba zámku je daleko nákladnější," uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Střešní krytina, větší část oplechování střechy i chrliče střešních okapů nebyly již přes sto let nijak zásadně opraveny. "Nejde jen o střechu zámku. Dluh zůstal u neopravených místností dříve využívaných přírodovědeckou expozicí Okresního muzea Gottwaldov, a také v nedokončené rekonstrukci suterénu a sklepních prostorů zámku. Z těch měly být odstraněny zejména vodní expozice s aligátory, protože zvýšená vlhkost může být zdrojem výskytu dřevomorky v zámeckých interiérech," uvedla mluvčí.

Vodní expozice měly být zrušeny v návaznosti na plánovaný nový projekt v zoo nazvaný "Řeka trávy". Se zahájením se počítalo v letošním roce, projekt byl ale pozastaven. Zahrada však začne budovat nové zázemí pro slony africké, ředitel nedávno oznámil, že první umělé oplodnění slonice v Česku bylo úspěšné, slůně by se mohlo narodit příští rok.

"Je zřejmé, že finanční možnosti zoo i našeho zřizovatele, města Zlína, do budoucna nebudou muset stačit na potřebný rozvoj areálu i na udržování historických budov. Možná tak přichází doba hledání jiného způsobu financování. Prvním náznakem možného řešení je příspěvek Zlínského kraje na vybudování nového chovatelského zařízení pro slony ve výši 10 miliónů korun," řekl Horský.

Výstavba zámku byla dokončena v roce 1893. Od té doby byla pouze dvakrát opravena fasáda, v roce 1955 a poté za bývalého ředitele zahrady Ivo Kliky. Ten však měl na obnovu zámku také omezené prostředky, nechal například obnovit větrací systém základového a suterénního zdiva zámku, vyčistit větrací kanály zaplavené vodou či opravit zborcené kanály pod zámeckým rybníkem. Odborníci také ošetřili dřevěné obložení vstupní haly a knihovny. Zrestaurována byla zámecká kaple, obnoveny topný systém a elektrické rozvody.

Zoo loni navštívilo rekordních více než 668.000 lidí. Zlínská zahrada je tak šestým rokem po pražské druhou nejvyhledávanější zoo v Česku. Do pražské zahrady loni zavítalo rekordních 1,448.353 lidí.

(čtk)