ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Morkovickou sokolovnu čeká rekonstrukce

27.01.2017

Morkovice-Slížany (Kroměřížsko) 27. ledna - Sokolovnu v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku čeká rekonstrukce. Desítky let starý objekt, který slouží sportovcům i pro pořádání společenských akcí, nevyhovuje současným potřebám. Podle projektu přijde oprava na 12 milionů korun. Podmínkou je ale získání dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, řekl ČTK starosta morkovických sokolů Pavel Gavenda.

Sokol by se podle něj měl o úspěchu či neúspěchu své žádosti dozvědět koncem února. Pokud uspěje, práce zahájí ještě v letošním roce.

"Rekonstrukce je nutná. Budova je neúsporná a na dnešní dobu hodně zastaralá," uvedl Gavenda. Opravovat se bude sociální zařízení, veškeré rozvody i podlahy, měnit se budou okna a topení. Nové by mělo být jeviště i zázemí pro účinkující, úprava čeká vstupní prostor.

Tělocvičná jednota Sokol Morkovice byla založena v roce 1871. Morkovická sokolovna byla podle Gavendy dokončena v roce 1923. Sokol sice před deseti lety do budovy investoval asi dva miliony korun, ale zásadní úpravy objekt čekají. Zmíněná dotace by mohla činit až 9,6 milionu, zbytek musí sehnat Sokol. Město slíbilo pomoc zatím s financováním částky 1,2 milionu korun.

"Budova sokolovny je historicky zajímavá a je pro nás přínosná tím, že je to největší kulturní sál, který tady máme. Z tohoto pohledu je pro nás velmi důležité, aby ta budova byla v pořádku a mohla být využívána pro pořádání kulturních akcí," uvedl starosta Morkovic Pavel Horák (nez.). Město se snažilo sokolovnu získat do vlastnictví, Sokol se jí však vzdát nechtěl. "Je to odkaz předků, za který zodpovídáme," vysvětlil Gavenda.

Sokol má nyní podle něj kolem 130 členů. Věnují se cvičení, stolnímu tenisu, volejbalu, nohejbalu či badmintonu. V sokolovně je i posilovna, pořádají se tam turnaje v kulečníku a využívají ji i divadelní ochotníci z Morkovic.Slouží rovněž pro pořádání plesů, zábav a dalších společenských akcí.

(čtk)