ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ceny starších bytů rostly v Praze rychleji než u novostaveb

26.01.2017

Praha 26. ledna - Ceny starších bytů v Praze rostly ve druhém pololetí loňského roku rychleji než u novostaveb. Ceny nových bytů v nabídce developerů vzrostly v průměru o 8,5 procenta na 75.520 korun za metr čtvereční. U starších bytů se kvůli výrazným cenovým extrémům používá spíše střední hodnota. Ta se zvýšila o 9,8 procenta na 66.489 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, kterou má ČTK k dispozici.

"Ceny nových i starších bytů v Praze porostou i nadále. Důvodem je vysoká poptávka, která je zaručena přílivem nových obyvatel z regionů i zahraničí. Fakt, že se ceny nových bytů vyšplhaly již poměrně vysoko, má samozřejmě vliv také na sekundární trhy. Tedy na ceny starších bytů a nájmů," uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Jako zdroj při zjišťování cen starších bytů sloužilo zhruba 9000 inzerátů v nabídkách 20 domácích realitních serverů. Údaje o cenách evidují developeři teprve od poloviny loňského roku, meziroční srovnání proto není k dispozici.

V nabídce developerů bylo na konci roku zhruba 4000 nových bytů v Praze, tedy 30 procent z celkově nabízených bytů. Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala by byl ideální poměr 40:60. "Myslíme si, že normálně by mělo být v nabídce 6000 nových bytů. To by zajistilo ceny na přirozené hladině," uvedl.

V Praze 1 a Praze 3 byly ceny starších bytů vyšší než nových. V Praze 7, 9, a 10 byly nové byty dražší pouze nepatrně. Naopak v Praze 4, 5, 6 a 8 byly ceny novostaveb vyšší o 20 až 30 procent. "Je to dáno tím, že v těchto částech je hodně panelákových bytů, které jsou levnější. Naopak v Praze 7 se paneláky nestaví. Praha 9 a Praha 10 jsou okrajové části, kde se developeři snaží tlačit ceny do nízkonákladových bytů. Ceny nových i starších bytů jsou tady v rámci Prahy nejnižší," dodal Soural.

(čtk)