ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vyhořelá továrna na mucholapky chystá náhradní provoz

26.01.2017

Židlochovice (Brněnsko) 26. ledna - Firma Papírna Moudrý, které loni v prosinci shořela v Židlochovicích na Brněnsku hala na výrobu mucholapek, zahájí výrobu v provizorní budově. Začalo se s demolicí vyhořelé haly, nová na stejném místě vyroste do května. Investice do nové haly si vyžádá asi 20 milionů korun. ČTK to dnes řekl majitel firmy Libor Moudrý. Příčinu požáru policie ještě vyšetřuje.

"V tomto týdnu jsme začali bourat původní konstrukci, nově zřizujeme náhradní provoz v jiné budově v areálu," řekl Moudrý. Firma začne výrobu v provizorních prostorách zkoušet příští týden, vyrábět by měla podle Moudrého do tří týdnů.

Společnost před požárem zaměstnávala mimo sezonu asi 65 lidí, 40 z nich skončilo doma nebo na úřadu práce. V provizorním provozu se uplatní 45 zaměstnanců. Moudrý počítá s tím, že zbylé zaměstnance nabere zpět do začátku května, kdy by firma měla spustit výrobu v nové hale, která bude stát na místě té původní.

Hořet v podniku začalo 18. prosince, shořela celá výrobní část, uchráněny zůstaly sklady. Jednou z verzí příčiny požáru je manipulace s horkovzdušnou pistolí, kvůli které se vznítily výpary z benzinu. S pistolí zřejmě pracoval pětadvacetiletý zaměstnanec, kterého vrtulník přepravil s vážnými zraněními do nemocnice. Policie ho dosud kvůli jeho poranění nemohla vyslechnout.

"Jeho výslech už ale možný je, měl by se uskutečnit ještě tento týden," řekl ČTK policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Hasiči odhadli škodu na 40 až 50 milionů korun. Podle Moudrého půjde u pojišťovny uplatnit škoda asi za 40 milionů. Papírna Moudrý vyrábí prostředky proti hmyzu a hlodavcům. Podle svých webových stránek zaměstnává podle sezony 60 až 100 pracovníků ve dvousměnném provozu.

(čtk)