ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prachatice schválily územní plán, na bydlení nabízí 56 hektarů

23.01.2017

Prachatice 23. ledna - Po čtyřhodinové diskusi dnes prachatičtí zastupitelé schválili nový územní plán. Pro nové byty a domy počítá s plochou 56 hektarů, rozšíří se průmyslová zóna. ČTK to řekl starosta Martin Malý (Nezávislí). Diskuse se vedla hlavně kvůli tomu, že územní plán nevyhověl některým lidem a jejich žádostem o stavbu domů.

Plán se řešil téměř osm let, předchozí platil 23 let. Pro hlasovalo 11 zastupitelů, proti nikdo, šest se zdrželo. Nový územní plán, za jehož zpracování zaplatila radnice 1,9 milionu korun, vymezuje pro byty a domy 56 hektarů, z toho město vlastní 22,4 hektaru.

"To je, jako kdyby se do města přistěhovalo 2500 občanů, skutečně velká porce pozemků, které jsou určeny k zastavění. Plán pamatuje i na menší lokality a rozvoj osad," řekl starosta Malý. Rozšířit se může také průmyslová zóna v Krumlovské ulici, o více než šest hektarů. "Znamená to poměrně velký rozvoj města. Desetihektarovou průmyslovou zónu jsme zaplňovali 15 let a ještě nám tři čtvrtě hektaru zbývá," uvedl Malý.

Díky plánu se také přemístí střelnice, na niž si obyvatelé žijící vedle ní stěžovali, že kvůli hluku ztrácejí jejich byty na ceně. Plán zahrnuje rovněž areál sjezdového lyžování na Libínském Sedle. To ale vadí Janu Machalovi, do jehož pozemků zasáhne. Radnici písemně žádal, aby sjezdovka nekončila nad jeho domem, vadí mu také to, že vznikne hektarové parkoviště. "S radnicí to řeším deset let. Dokud tady budu, tak ta sjezdovka nevznikne," řekl ČTK Machala.

Hlavním důvodem sporů před hlasováním byl fakt, že město nevyhovělo některým žadatelům o stavbu domů. Patří mezi ně Jarmila Slobodníková. Od 90. let usiluje o to, aby za mostem u silnice na Libínské Sedlo mohla postavit dům. Zatímco před mostem jeden dům stojí a 500 metrů od jejího pozemku je srub, jí radnice stavbu nepovolila.

"Celkový dojem mám velice špatný, protože se měří dvojím metrem. Pod námi je povolena stavba rodinného domu přímo v zátopové oblasti, přitom jejich žádost byla dána mnohem později než naše," řekla ČTK Slobodníková. Teď chce, aby radnice zrušila brodící lázně, které jsou na jejím pozemku bezplatně využívaném radnicí.

Vedoucí odboru stavebně správního a regionálního rozvoje Antonín Jurčo uvedl, že pozemek rodiny Slobodníkovy leží v nezastavěné krajině. "Je to jasný rozpor s veřejným zájmem na ochranu nezastavěného území," řekl Jurčo při zasedání zastupitelstva. Nový územní plán je podle něj dostačující na desítky let dopředu.

Protinávrh, aby zastupitelé vrátili plán k úpravě, podala Růžena Štemberková (KDU-ČSL). V katastru města podle ní klesá počet obyvatel o sto za rok. "Přála bych si, aby tady mladí lidé žili, stavěli, aby zde jejich děti chodily do škol. Tímto jim dáváme spíš červenou," řekla Štemberková. Podle ní navíc dostali zastupitelé v podkladech zavádějící informace.

To starosta odmítá. Územní plán podle něj v několika stovkách případů požadavkům lidí vyhověl. "V několika jednotlivých případech, možná pár desítkách, bohužel vyhovět nemohl. Zastupitelstvo nemůže schválit územní plán, kde by byl byť jen jeden jediný pozemek v rozporu s dotčenými orgány. Ministerstvo by nám ho pak mohlo zrušit, vrátit k přepracování, a toho bychom se neradi dožili," řekl Malý.

Město Prachatice, kde žije 10.935 obyvatel, loni hospodařilo s přebytkem zhruba 20 milionů korun. Jde o neauditované číslo. "Úvěry jsme snížili na 27 milionů korun, což je nejnižší objem úvěrů za posledních 20 let," řekl starosta.

(čtk)