ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jičín připravuje demolici části nádraží

23.01.2017

Jičín 23. ledna - Město Jičín začalo připravovat demolici kolejí bývalého vlakového nákladového nádraží, kde by v budoucnu chtělo postavit autobusový terminál. Cestující by tak vedle sebe měli vlakové nádraží a nástupiště autobusů. Náklady na odstranění kolejí město odhaduje na 22,5 milionu korun, z toho 2,5 milionu korun by mělo zaplatit letos a zbytek v roce 2018. V lokalitě u nádraží také město postaví hasičskou zbrojnici. Novinářům to dnes řekl místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).

Na prodeji nákladového nádraží se město v trojstranné smlouvě s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty dohodlo již v roce 2013. Tehdy město koupilo za 2,15 milionu korun jen budovy nákladového nádraží. Prodej 1,24 hektaru parcel České dráhy podmínily tím, že město na své náklady odstraní koleje, u nichž je navíc stará ekologická zátěž ropnými látkami.

Na snesení kolejí má již město vydané stavební povolení, firmu na likvidaci kolejí bude radnice teprve vybírat. Pozemky by mělo město od Českých drah koupit za 320 korun za metr čtvereční, tedy celkem za téměř čtyři miliony korun. Původní cena byla vyšší o 100 korun za metr čtvereční, ale po zjištění kontaminace podloží kolejí byla snížena. Na snesení kolejiště a naplnění celé dohody s Českými drahami má město čas do konce prosince 2018.

Radnice o pozemky, které České dráhy prodávají jako zbytný majetek, usilovala od roku 2000. Chtěla je získat jako strategické parcely pro stavbu autobusového nádraží. Část parcel by radnice také mohla nabídnout investorům, například pro stavbu obchodů.

V sousedství vlakového nádraží a stanice profesionálních hasičů radnice chystá také stavbu požární zbrojnice pro dobrovolné hasiče. Vyroste na pozemku, který město v minulosti také získalo od Českých drah. Stavba za odhadovaných 17 milionů korun by mohla začít letos a vše by mělo být hotové do roku 2019. Na stavbu město získalo z evropských fondů dotaci 13,5 milionu korun. Dobrovolní hasiči vlastní základnu v Jičíně nemají, dosud jsou v nájmu v jedné garáži u profesionálních hasičů.

(čtk)