ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň postaví přestupní terminál u vlakového nádraží

21.01.2017

Plzeň 21. ledna - Plzeň začne v létě stavět velký autobusový terminál v Šumavské ulici u hlavního vlakového nádraží. Největší přestupní uzel ve městě za více než 180 milionů korun má být otevřený o rok později. Správa železniční dopravní cesty má tou dobou dokončit rekonstrukci blízkých mostů v Mikulášské ulici, která od pondělí výrazně omezí dopravu ve městě. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Radní už schválili podání žádosti o evropskou dotaci z integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Rada souhlasila s předfinancováním a spolufinancováním z rozpočtu města a schválila provoz terminálu plzeňskými dopravními podniky. Výše dotace z IROP může činit nejvýše 100 milionů korun.

Město využije pro terminál Hlavní nádraží plochy ve vlastnictví Českých drah podél Šumavské ulice. Na výkup půjde z rozpočtu 20 milionů korun. Náklady na stavbu budou 162 milionů korun včetně DPH. Pokud město dotace nezíská, do stavby nepůjde.

Přestupní uzly veřejné dopravy slouží pro přestup mezi MHD, autobusovou linkovou dopravou a železnicí. Hlavní nádraží má výhodnou polohu u centra, v jeho blízkosti vedou dvě klíčové tramvajové linky MHD a většina trolejbusových linek. Před nádražím vznikne ještě parkoviště. "Umístěním terminálu se zkvalitní a zrychlí přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy," uvedl Náhlík. Na terminálu bude deset odjezdových a devět odstavných stanovišť a obratiště pro trolejbusy. Novým druhým podchodem bude terminál přímo propojen s nástupišti železniční stanice. Jeho součástí bude i parkoviště pro cestující a WC.

Město má územní rozhodnutí a stavební povolení i prováděcí dokumentaci, na jaře bude soutěž na dodavatele. Po odtěžení kopce mezi hradbou a strážním domkem vzniknou v Šumavské ulici nástupiště hlavně pro směry od Rokycan a od jihu. Část z nich by měla být ukončená už na náměstí Milady Horákové, kde se má příští rok stavět odjezdový terminál.

(čtk)