ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekonstrukce zámku v Doksech odstartuje na jaře

21.01.2017

Doksy 21. ledna - Obnova zámku v Doksech začne letos na jaře. Odhadem si vyžádá přes 49 milionů korun. Radnice nyní připravuje veřejnou zakázku, soutěž zřejmě vypíše na začátku února. ČTK to řekla starostka města Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj). Součástí projektu je kompletní rekonstrukce vytápění, obnova oken a dveří a stavební úpravy interiéru. V přízemí jižního křídla má do roku 2019 vzniknout nové turistické informační centrum s malým výstavním prostorem. V prvním patře bude prohlídkový okruh s historickou expozicí.

Zchátralý zámek ze 16. století není zatím běžně přístupný, konají se v něm jen jednorázové akce. Město to chce změnit. Na rekonstrukci zámku, který vlastnil i vojevůdce Albrecht z Valdštejna, se podařilo radnici získat evropskou dotaci přes 40 milionů korun. Uspělo s projektem, jenž připravilo společně s německým městem Bad Muskau.

Rekonstrukce by měla odstranit jeden z největších problémů zámku, což je vytápění. "Dnes, když chcete vytopit například Rytířský sál, kde se konají koncerty, musíte vytápět celý zámek a náklady jsou pak obrovské," uvedla starostka. Jako zdroj zůstane nedaleká plynová kotelna, uvnitř zámku ale vysloužilý systém nahradí nový, který umožní regulaci v každém ze tří křídel samostatně. Kompletně se vymění i radiátory. V místech přístupných návštěvníkům budou historizující litinové, jinak budou klasické plechové.

Nejviditelnější změny přinese přestavba přízemí a prvního patra v jižním křídle. Dělníci odstraní nevyhovující podlahy, novodobé obklady stěn nahradí štuková omítka či repliky původního dřevěného obležení a ze vstupní haly se do infocentra bude vcházet prosklenými dveřmi. Nové bude i osvětlení a vzduchotechnika. Obnovy se dočkají v jižním křídle také okna a dveře. Dnes jsou na zámku čtyři typy oken různého stáří a kvality. Okna z konce 20. století budou nahrazená dobovými replikami, historická zůstanou po repasi na svých místech.

Prohlídkový okruh ukáže, jak žili majitelé zámku na přelomu 19. a 20. století. Jeho součástí bude lovecký salon, jídelna, knížecí koupelna i literární a výtvarný salon, neboť některé ženy z rodu Valdštejnů byly v 19. století umělecky činné. "Kromě toho v expozici ukážeme, jaký vliv a význam měli Valdštejnové v Doksech a kníže Pückler v Bad Muskau na hospodářský rozvoj regionů a utváření krajiny, neboť máme mnohé společné," uvedla Renata Mauserová z Městského kulturního střediska v Doksech. Právě Valdštejnové zámek vlastnili nejdéle, od 17. století až do roku 1945. Po konfiskaci po druhé světové válce zámek využívala armáda a od roku 1963 zde bylo zemědělské učiliště. Poslední studenti zámecké prostory opustili v roce 2012. Areál získaly Doksy bezúplatně v roce 2015 od Libereckého kraje, který pro zchátralou památku neměl využití. Zaplnit by se měly postupně i další části zámku. V západním křídle by měla ještě letos vzniknout expozice nazvaná Labyrint strašidelných pohádek a do zámku by se měly v budoucnu přesunout i Muzeum Čtyřlístku a městská knihovna.

(čtk)