ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nepotřebný majetek strojírenských Vítkovic jde do dražby

20.01.2017

Ostrava 20. ledna - Ostravská aukční síň bude 26. ledna v elektronické dražbě prodávat nepotřebné nemovitosti z majetku společnosti Vítkovice, a. s., ze strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka. Dražební seznam obsahuje 12 položek, jejichž znalecké ceny přesahují 40 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Prodej nepotřebného majetku je jednou cest, jak se strojírenská skupina, jejíž tři firmy loni skončily v úpadku, snaží získat hotovost.

"Mezi nabízenými realitami jsou nemovitosti s různými možnostmi využití - od pozemků v zástavbě rodinných domů a stavebních parcel přes pozemky u průmyslových areálů a developersky atraktivní pozemky a lokality. Jsou tam ale také třeba nevyužívané budovy, například nevyužívaná administrativní budova v Ostravě," řekla Kijonková. Většina nabízených ploch a budov je v Ostravě, na seznamu jsou ale také položky například z Frýdku-Místku.

Vítkovice nevyužívaný majetek prostřednictvím Ostravské aukční síně prodávaly už jednou. Na konci loňského roku nabídly 28 nemovitostí s vyvolávacími cenami dohromady za zhruba 16 milionů korun. "Zájemci nakoupili 12 realit. Součet jejich cen zhruba o 28 procent převýšil vyvolávací ceny," uvedla Kijonková.

Doplnila, že podle informací Ostravské aukční síně dražitelé projevili zájem o nemovitosti, se kterými se na současném trhu s realitami nejvíce obchoduje - o pozemky s možností výstavby, zastavěné pozemky nebo ekonomicky využitelné nemovitosti. "Některé z neprodaných nemovitostí se objeví i ve druhém kole dražby. Ani to ale nebude kolem posledním," uvedla Kijonková. Vítkovice podle ní chtějí nabízet nepotřebný majetek, jehož prodej ohlásily loni, na celkem osmi veřejných elektronických aukcích.

Vítkovice, a. s., zastřešují energetické, právní, logistické a další služby pro strojírenskou skupinu Vítkovice Machinery Group. Ve skupině je přes 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi- poslal soud do úpadku.

(čtk)