ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Letohrad uvažuje o stavbě retenční nádrže

17.01.2017

Letohrad (Orlickostecko) 17. ledna - Město Letohrad na Orlickoústecku zvažuje výstavbu suchého poldru, který by ochránil místní části kolem Tiché Orlice před záplavami. Odborníci ale nejprve vyhodnotí, jestli je retenční nádrž opravdu potřeba. ČTK to řekl starosta Petr Fiala (ODS).

"Měli jsme loni v místní části Orlice problémy s lokální záplavou, asi do dvou domů vlítla voda," řekl Fiala.

Oblast kolem řeky již jedna retenční nádrž z 80. let minulého století chrání. Radnice má již předběžně seznam pozemků, které by musela pro výstavbu poldru směnit nebo vykoupit.

Zástupci města budou jednat s odborníky, aby si ověřili, zda je nutné poldr stavět. "Jsme ve fázi záměru, je to běh na dlouhou trať. Loni způsobila záplavy i kanalizace, která se v jedné části ucpala," řekl Fiala.

Proti povodním staví suchý poldr Hlinsko na Chrudimsku. Hotov bude do léta. Nádrž je prevencí proti případným záplavám, má ochránit území mezi ulicemi Holandská a Luční, kde budou rodinné domy. I se zasíťováním pozemků, chodníky a vozovkou zaplatí město 48 milionů korun. V budoucnu bude možná stavět ještě jednu retenční nádrž, protože bude lokalitu zvětšovat o další parcely.

(čtk)