ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Cenu vybraných bytů na Slovensku dosáhly nového maxima

17.01.2017

Bratislava 17. ledna - Ceny bytů ve většině velkých měst na Slovensku v závěru loňska překonaly předkrizová maxima z roku 2008. Vyplývá to z analýzy předního realitního portálu Nehnuteľnosti.sk. V porovnání se situací před více než osmi lety v zemi stouply mzdy a klesly úrokové sazby.

"Byty ve velkých městech jsou na cenové úrovni, na jaké ještě nebyly. Růst (cen) byl výraznější než v předchozím období. Po slabším období zrychluje i aktivita developerů, čímž se naštěstí vytváří dostatečná nabídka, aby se trh s nemovitostmi nedostal do bubliny," uvedl portál.

V Bratislavě, kde jsou nemovitosti nejdražší ze všech regionů pětimilionového Slovenska, stouply ceny na nové maximum zejména u nejžádanějších bytů. Například dvoupokojové byty jsou v metropoli v průměru dražší přibližně o 4,5 procenta, třípokojové pak o 9,5 procenta než v roce 2008.

O desetinu nad předkrizovou úroveň stouply ceny bytů i v Nitře, u které staví závod britská automobilka Jaguar Land Rover. O osm procent jsou podle analýzy dražší i byty v Košicích, což je z hlediska počtu obyvatel druhé největší město v zemi pod Tatrami. Naopak cenového rekordu z minulosti ještě nedosáhly ceny bytů ve dvou krajských městech na západě země.

"Dnešní situace na realitním trhu je proti roku 2008 pozitivnější v úrokových sazbách hypoték, jakož i ve mzdových průměrech a rostoucí zaměstnanosti," uvedl portál. Dodal, že průměrná mzda na Slovensku od roku 2008 vzrostla o 23 procent a výrazně klesly úrokové sazby hypotečních úvěrů. Při stejné výši měsíční splátky jako v roce 2008 si nyní klient banky na Slovensku může podle propočtů portálu půjčit mnohem více peněz.

(čtk)