ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dobříš chce letos investovat do rozšíření škol či sběrného dvora

16.01.2017

Dobříš (Příbramsko) 16. ledna - Dobříš na Příbramsku počítá v letošním rozpočtu s investicemi za 61 milionů korun. Plánuje mimo jiné přístavby školních budov či úpravy sběrného dvora. Pokud se městu podaří získat dotace, mohlo by investovat také do modernizace zimního stadionu nebo obnovy městské zeleně, řekl ČTK starosta Stanislav Vacek (STAN). Loňský rozpočet po úpravách zahrnoval investice za 34 milionů korun.

Město bude letos hospodařit s očekávanými příjmy 183 milionů korun a výdaji přes 211 milionů Kč. Schodek chce pokrýt přebytkem hospodaření za loňský rok, kdy se některé projekty nepodařilo uskutečnit a byly převedeny na letošek. Mezi ně patří třeba chystaná přístavba 1. základní školy na Komenského náměstí za 40 až 45 milionů korun, díky níž vzniknou dvě nové třídy a šatny. Podobně chce radnice rozšířit i 5. mateřskou školu a vytvořit v ní dalších 54 míst. Na projekty z oblasti školství letos město ze svých prostředků vynaloží celkem 22,4 milionu Kč.

Pokud se podaří získat dotace na další projekty, bude radnice řešit spolufinancování z připravené dvanáctimilionové rozpočtové rezervy. Na řadu by tak mohla přijít obnova městské zeleně, rekonstrukce Mírového náměstí, ubytovny Větrník nebo změna technologie chlazení na zimním stadionu. "Očekáváme, že těch dotací bude letos podstatně více než loni," uvedl Vacek.

V případě další velké akce, výstavby spolkového domu, se vedení města rozhodlo, že nebude podávat žádost o dotaci a vezme si nejspíš úvěr. Proti původním plánům bude projekt úspornější a obejde se bez změny územního plánu. Akce s celkovými náklady 30 až 40 milionů korun by měla být zahájena letos a dokončena v příštím roce.

(čtk)