ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekonstrukce mostů uzavře ulici před nádražím v Plzni

16.01.2017

Plzeň 16. ledna - Příští pondělí se v Plzni na více než 1,5 roku zcela uzavře Mikulášská ulice naproti hlavnímu vlakovému nádraží. V obou směrem neprojedou od půlnoci z neděle na pondělí automobily, autobusy a trolejbusy; tramvaje jen s omezením. Rozsáhlá výluka potrvá do září 2018. Správa železniční dopravní cesty pokračuje v modernizaci železniční stanice, zejména dvou železničních mostů přes ulici Mikulášská, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Barborková.

Za více než jednu miliardu korun bude modernizována také celá ulice včetně přednádraží i tramvajová trať. Na stanici vzniknou nová nástupiště a podchod s napojením na nový autobusový terminál.

"Místo stavby bude průjezdné pouze pro tramvaje," řekl provozní ředitel plzeňských dopravních podniků Jiří Ptáček. Kvůli úpravám tratě bude ale na několik dnů přerušena i tato doprava.

Změny tras nastanou od pondělí u frekventované trolejbusové linky 12 a autobusových linek 35, 57 a nočních autobusů N2 a N5. Trolejbus 12 bude v úseku Mrakodrap - U Duhy obousměrně odkloněn po trase Anglické nábřeží - U Prazdroje - Lobezská - Železniční - Koterovská. Autobusy 35 a 57 skončí v zastávce Hlavní nádraží a linky N2 a N5 budou odkloněny ulicemi Prokopova, U Trati, Koterovská a Barrandova.

Pro automobily povede objízdná trasa obousměrně ulicemi Nepomucká - K Dráze - U Seřadiště - Koterovská - Částkova - Lobezská - U Prazdroje - Tyršova. Kvůli uzavírce lze očekávat dopravní komplikace i na objízdných trasách, hlavně v ulicích Koterovská, Lobezská, Malostranská, Zborovská, Doudlevecká a Samaritská. Nejkritičtější bude křižovatka Lobezská - U Prazdroje a křižovatka Doudlevecká - U Trati. Nejhorší situaci očekává město v prvních dnech uzavírky, kdy bude zřejmě linky MHD nabírat zpoždění.

Město se bude na stavbě podílet 82 miliony Kč. Využije ji k rozšíření a zahloubení Mikulášské ulice pod mosty. Po dokončení stavby tak bude možné pod mostem blíže ke Slovanům jezdit ve dvou pruzích, přičemž jeden bude sloužit pro pravé odbočení z centra na most Milénia. Od Slovan vznikne samostatný pruh mimo tramvajové těleso. Most blíže k Tesku bude na Slovany rozšířen na tři jízdní pruhy, jeden pro levé odbočení k nádraží. Přibude samostatná cyklostezka z centra na Slovany.

Detailní informace budou po dobu výluky na webech www.pmdp.cz, www.plzen.eu, na zastávkách, ve vozech a na infolince 371 655 600.

(čtk)