ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pozemky pod sjezdovkami v Harrachově nejspíš získá provozovatel

16.01.2017

Harrachov (Semilsko)/Praha 16. ledna - Státní pozemky, na nichž jsou dvě třetiny skiareálu v Harrachově, nejspíš získá provozovatel tohoto krkonošského střediska. Podle veřejného registru smluv za ně Sportovní areál Harrachov (SAH) zaplatí 56,5 milionu korun, dohodu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ale ještě musí schválit ministerstvo životního prostředí (MŽP). Uzavření smlouvy dnes ČTK potvrdili ředitel SAH Jiří Krejčí i mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

"Můžeme potvrdit, že společnost Sportovní areál Harrachov podepsala na konci roku 2016 s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových kupní smlouvu na pozemky, na nichž leží cca dvě třetiny areálu a které si do současné doby od státu pronajímala," uvedl Krejčí. Smlouva bude účinná až v okamžiku, kdy k převodu zhruba 23 hektarů vydá souhlasné stanovisko MŽP. Pozemky jsou totiž v Krkonošském národním parku. "Úředníci v této věci nejsou vázání žádnou lhůtou, proto není jasné, kdy a zda vůbec doložku ke smlouvě vydají," uvedl Krejčí. Podle Ležatky jednání s ministerstvem pokračují.

Rozhodnutím ÚZSVM je trochu zklamaná starostka Harrachova Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj). Za lepší variantu považovala, pokud by stát pozemky převedl na radnici. "Myslím, že pro budoucí celkový rozvoj města by to bylo lepší," uvedla.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková ČTK řekla, že prodej pozemků je plně v kompetenci úřadu pro zastupování státu. Aktuálně se podle ní jedná s tímto úřadem o právních detailech případného prodeje pozemků ze strany úřadu. "Teprve poté budeme moci případný souhlas s prodejem a tak i doložku MŽP vydat," reagovala.

Podle Ležatky ÚZSVM takto postupoval, neboť na pozemcích státu ve skiareálu jsou stavby patřící provozovateli. Díky nim má SAH ze zákona předkupní právo, navíc stavby společně s pozemky tvoří funkční celek. "Z těchto důvodů bylo podle zákona rozhodnuto o přímém prodeji pozemků vlastníkovi staveb," uvedl Ležatka. Zmínil také, že rozdílnost vlastníka staveb a pozemků fakticky znemožňuje provedení nutných investic do areálu a tím i výrazně komplikuje rozvoj tohoto turistického střediska. "Kupní smlouva byla uzavřena podle aktuálního znaleckého posudku," dodal.

Uzavření smlouvy by mělo odstranit nejistotu ohledně dalšího fungování skiareálu. Platnost předchozí nájemní smlouvy skončila v červnu 2015 a na nové se provozovatel s ÚZSVM nedohodl. Spor byl ohledně výše nájemného. ÚZSVM požadoval na základě znaleckého posudku navýšení z 2,2 milionu korun za rok na 3,5 milionu, SAH naopak chtěl na základě vlastních posudků snížení na 1,6 milionu. Státu tak dosud posílal částku, jež vycházela z jeho posudku. Spor se dostal až k soudu, líčení ale ještě nebylo. Pokud nabude smlouva platnost, bude tento spor vyřešen. Je to v podmínkách dohody. Provozovatel by měl státu za bezesmluvní užívání doplatit 2,6 milionu korun plus úroky z prodlení.

Skiareál v Harrachově je s 7,3 kilometru sjezdovek pátým největším střediskem v Libereckém kraji. Sportovní areál Harrachov má čtyři akcionáře, Česká unie sportu vlastní 56,5 procenta akcií, Svaz lyžařů ČR 37,6, město má čtyřprocentní podíl a Investiční společnost Sportlease 1,9 procenta. Poslední známé hospodářské výsledky jsou ze sezony 2014/2015, kterou nepříznivě ovlivnil pozdní nástup zimy. V účetním období od října 2014 do září 2015 bylo SAH v zisku 10,5 milionu při tržbách přes 78 milionů. Základní kapitál společnosti je bezmála 150 milionů korun.

(čtk)