ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Budova loutkového divadla chátrá kvůli restitučnímu sporu

13.01.2017

Opava 13. ledna - Letitý a stále nedořešený restituční spor o opavské divadlo loutek a přilehlou budovu Střediska volného času způsobuje chátrání objektu. Ve špatném stavu je hlavně ta část, kde se scházejí děti v kroužcích. V havarijním stavu je hlavně střecha a stropy, řekl ČTK náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Budova patří ministerstvu školství. Její rekonstrukci oddaluje nárok Církve československé husitské, která se může soudně domáhat jejího navrácení. Žalobu může podat do poloviny letošního roku.

"Žaloba zatím podána nebyla. Čekáme ještě na dokončení jiného návrhu. Obě žaloby pak podáme současně. Rozhodne se o tom nejpozději v březnu," řekl ČTK právník Československé církve husitské Jiří Oswald. Podle něj je nárok církve oprávněný. Představitelé Opavy, kteří by objekt rádi získali, zase tvrdí opak.

Stát už v roce 2014 restituční nárok církve zamítl. Hlavním důvodem byly dokumenty, podle kterých církev v roce 1949 budovu prodala tehdejšímu národnímu výboru. Zástupci církve ale tvrdí, že majetek fakticky převeden nebyl, protože dohodnutou cenu kolem 700.000 korun výbor nezaplatil. Podle církve neexistují důkazy, které by převod peněz prokázaly. Podle zástupců opavského magistrátu, který si budovu pronajímá, zase neexistuje nic, co by potvrzovalo nezaplacení. "Předpokládám, že kdyby výbor tehdy opravdu nezaplatil, tak by o tom byla nějaká zmínka," uvedl náměstek primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).

Potřebné opravy nezačnou dříve, dokud se spor nerozhodne. "Na podání žaloby má církev od zamítnutí restitučního návrhu tři roky. Lhůta vyprší letos v létě. Pokud ji podají, nějakou dobu se ještě potáhne soudní jednání. Po celou dobu nebude možné do objektu investovat," řekl Halátek. Odhadované náklady na rekonstrukci se podle něj pohybují kolem 40 milionů korun.

"Čím později se s opravou začne, tím bude stav budovy horší a rekonstrukce nákladnější," řekl Halátek s tím, že město v objektu dělá jen základní údržbu. "Aby nezatékalo, aby stavba nechátrala ještě více,"dodal.

(čtk)