ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Kyrgyzstánu zakázali kvůli prostituci krátkodobé pronájmy bytů

15.01.2017

Biškek 15. ledna - V Kyrgyzstánu je nově zakázáno krátkodobě pronajímat byty ve vícepodlažních domech, a to pod hrozbou pokuty v přepočtu od 2500 do 25.000 Kč. Opatření má bránit provozování prostituce, informoval středoasijský zpravodajský server Fergana.

Příslušný zákon, schválený poslanci, počátkem roku podepsal prezident Almazbek Atambajev. Cílem je chránit občany před obtěžováním, které by pro ně mohl představovat příliš halasně provozovaný sex za úplatu, na který si až dosud marně stěžovali. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že autor zákona možná myslel na svého syna, který podniká jako hoteliér. Zatímco hotely v Biškeku požadují za přespání obvykle ekvivalent 3000 korun, byt bylo možné si pronajmout na přespání za částku odpovídající v přepočtu 150 až 500 korunám.

Po několika dnech platnosti zákona ovšem podle reportérů Fergany není jisté, zda opatření přineslo změny k lepšímu.

"Vymysleli jen novou dojnou krávu pro policisty, se kterými se budeme muset domluvit. Samozřejmě kvůli tomu zdražíme," tvrdil jeden z podnikavců, živící se pronájmy svého bytu. Jeho kolega sice tvrdil, že asi skončí, protože nechce uplácet policisty, ale zatím mu nebylo jasné, z čeho pak bude žít: krátkými pronájmy bytu, který si sám pronajal, měsíčně vydělával trojnásobek průměrného platu, který v přepočtu činí asi 3600 korun. A žádnou jinou práci nesehnal.

"V našem domě je 16 bytů, ze kterých se 12 pronajímá. To není dům, ale bordel," stěžuje si dál jedna z obyvatelek metropole. Z návštěv přicházejících do sousedních bytů by už prý mohla sestavit celou policejní kartotéku místních prostitutek. A když nějací policisté přijedou, zákazník zavolá jejich nadřízeným - a hlučné orgie za zdí pokračují.

V Biškeku až dosud působila tisícovka podnikatelů pronajímajících byty s vědomím úřadům, tedy platili paušální daň z pronájmu. Počet prostitutek policie odhaduje na tři tisícovky. Sama prostituce v postsovětském Kyrgyzstánu není trestná, na rozdíl od kuplířství.

(čtk)