ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Holešov chce letos dokončit opravu střech a fasád zámku

15.01.2017

Holešov (Kroměřížsko) 15. ledna - Holešovská radnice letos plánuje dokončení opravy střech a fasád svého zámku, kterou zahájila v roce 2014. Závěrečná etapa prací si vyžádá zhruba deset milionů korun, řekl ČTK starosta Rudolf Seifert (TOP 09). Město jedná ohledně pokrytí části nákladů o dotaci s ministerstvem kultury.

"Zámek vyžaduje i další investice. Kromě dokončení opravy střech a fasád je nutno velice brzy rekonstruovat vstupní most do zámku, který je v dost špatném stavu. Jsou tam staré klenby z původního mostu, případně ještě z původního zámečku," uvedl Seifert. Zřejmě až další zastupitelstvo podle něj rozhodne o budoucím využití a opravě nyní zakonzervovaného druhého patra zámku.

Renesanční zámek byl postaven v roce 1574 na místě někdejší gotické tvrze z 15. století, její část se na zámku dodnes zachovala. Na konci třicetileté války v roce 1643 zámek vyplenili a vypálili Švédi. V takovém stavu ho v roce 1651 koupil Jan hrabě z Rottalu, který si objednal jeho přestavbu v duchu raného baroka. Dokončena byla před rokem 1674.

Poslední závažnější stavební změny na zámku spadají do období pozdního klasicismu, tedy do poloviny 19. století. V roce 1948 byl zámek znárodněn, v roce 1992 ho v restituci získala soukromá majitelka, od které ho radnice koupila v roce 2005 za 13,4 milionu korun. Z asi 380 milionů Kč dosud investovaných do oprav bylo přes 100 milionů korun z dotací.

Město opravilo a otevřelo sklepení, přízemí a první patro zámku. Opraveno bylo i nádvoří a částečně zahrada. Druhé patro zámku je zakonzervováno, náklady na jeho opravu se pohybují v desítkách milionů korun. Na zámku se konají výstavy a koncerty, ve sklepení je hudební klub, nádvoří a zahrada slouží k různým akcím včetně festivalů.