ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rada kraje pozastavila stavbu centra u letiště v Brně

12.01.2017

Brno 12. ledna - Logistické centrum u letiště v Brně-Tuřanech za půl miliardy korun zatím nevznikne. Jihomoravští radní dnes neschválili návrh, aby byla provedena změna nutná pro zahájení stavby. Hlavním důvodem je potřebná revize vztahů kraje a společnosti Letiště Brno, řekla novinářům hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO). Kraj vlastní letiště i přilehlé pozemky, které společnosti a jejím firmám pronajímá. Park s prací pro asi 125 lidí chtěla využívat přepravní společnost TNT. Podle Malé má kraj o výstavbu centra zájem, ale nejprve musí vyřešit vztahy s letištěm.

Firma Letiště Brno má pronajaté brněnské letiště od kraje na 50 let. Park chce postavit její dceřiná společnost Brno Airport Logistic Park (BALP), která si pronajímá pozemky u letiště od roku 2007 za pomoci věcného břemene. Pokud nebude letos v květnu na místě zkolaudovaná stavba, věcné břemeno zanikne a kraj bude mít větší vliv na rozhodování o pozemcích.

Pro ně měl kraj původně jiný plán a ke stavbě logistického centra je potřeba provést změnu územního rozhodnutí. Radní však nevydali souhlas se zahájením řízení o změně, takže stavba nemůže začít. Podle Malé k tomu měli tři důvody. "Hlavním je potřebná revize vztahu Letiště Brno a kraje. Po konzultaci s odborníky a právníky jsme došli k závěru, že není vhodné jakkoliv zatěžovat pozemky, které se tohoto vztahu týkají," uvedla Malá. Dalším důvodem jsou podle ní nesrovnalosti v žádosti o změnu a přiložené dokumentaci. "Ve spisu nejsou některé dokumenty, které by tam měly být. Posledním důvodem je, že dochází k zásadní změně projektu oproti tomu původnímu. Je tam například velké navýšení parkovacích míst," dodala Malá.

V minulosti některá média spekulovala o tom, že by kraj za dosavadních podmínek neměl z centra takový prospěch, jaký by mohl mít. "Využití pozemků chceme nastavit tak, aby to bylo pro kraj co nejvýhodnější. Nesouhlasné stanovisko stejně jako kraj vydalo i město Brno a městská část Brno-Tuřany, které se to týká," zdůraznila Malá. Uvedla, že kraj chce jednat se všemi zainteresovanými stranami.

O zázemí u letiště projevila zájem mezinárodní přepravní společnost TNT, která chtěla zahájit provoz logistického parku už ve druhé polovině letošního roku. Létá několikrát týdně a ročně přepraví zhruba 4000 tun zboží. Dosud na letišti žádné zázemí nemá a vozí na něj připravené zásilky. Počáteční investice do stavby počítala s náklady kolem půl miliardy korun. Budovy měly stát na prostoru zhruba 1,5 hektaru. V TNT mělo najít práci kolem 125 lidí.

(čtk)