ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve sporu o Kliniku soud rozhodl ve prospěch nového majitele

11.01.2017

Praha 11. ledna - Aktivisté z Autonomního centra Klinika na pražském Žižkově mají vyklidit budovy i pozemky, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 3. Nepravomocný rozsudek však nepřiznává žalující straně, kterou je nový majitel objektu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), náhradu výloh soudního řízení.

"S rozsudkem nesouhlasíme a využijeme možnosti odvolání. Podle našeho názoru se soud dostatečně nevyrovnal s argumentací ohledně rozporu požadavku žalobců s dobrými mravy," řekl ČTK Pavel Uhl, právní zástupce žalované Terezy Virtové z Autonomního centra Klinika.

Nový žalobce, kterým se na začátku ledna stala SŽDC, se stejně jako původní vlastník Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) domáhá vyklizení objektu. Právní zástupce SŽDC připomněl, že smlouva o roční výpůjčce objektu skončila loni 2. března. Aktivisté přesto nadále budovu využívají. Podle svých slov to vnímají jako gesto občanské neposlušnosti, protože vlastník Kliniky nejedná v souladu s dobrými mravy.

Podle žalobce je SŽDC povinna hospodařit s budovou a užívat ji ve veřejném zájmu pro účely veřejné dopravy. Po opravách do něj chce přestěhovat část svých zaměstnanců. Podle aktivistů to je v rozporu s územním plánem. Žádají, aby mohli nemovitost využívat, dokud ji vlastník není schopen užívat ke svému účelu. K neuposlechnutí výzvy vyklidit objekt se prý rozhodli také kvůli obavám z toho, že by po jeho opuštění přestali být partnery k vyjednávání.

Objekt od státu SŽDC získala loni v říjnu. Zástupci SŽDC jako majitele objektu v polovině prosince budovu na pražském Žižkově zkontrolovali a konstatovali, že je "ve znepokojivém stavu". Klinika v něm pořádá přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. Schází se v ní rovněž rodičovské centrum Mamatata a pomáhali v něm legálním migrantům. Podle policie se v okolí nezvýšila kriminalita, Klinika však byla terčem útoků žhářů z řad extremistů. Několikrát v ní také byla nahlášena výbušnina, policie budovu evakuovala a prohledala. Bombu ale nenašla.

(čtk)