ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hradec chce přilákat obchodníky na Gočárovu třídu

10.01.2017

Hradec Králové 10. ledna - Radnice Hradce Králové snížila o 60 procent nájemné u vybraných nebytových prostor na Gočárově třídě, aby do nich nalákala obchodníky a další podnikatele. Rozhodla o tom dnes rada města. Gočárova třída je hlavním bulvárem v centru stotisícového města. V části mezi vilou Anička a nákupním centrem Aupark, které bylo otevřeno loni v listopadu, je již delší dobu řada obchodů v přízemí činžovních domů prázdná. Nájemce do nich nepřilákalo ani předchozí snižování nájmů.

"Rozhodli jsme se původní pevně stanovené ceny dané směrnicí města snížit z minimálních 1500 korun za metr čtvereční a rok na minimálních 600 korun," uvedla náměstkyně primátora pro majetek Romana Lišková (Hradecký demokratický klub). Nájemci navíc budou mít nulové nájemné pro počáteční období, než si prostory pro své podnikání upraví. Snížené nájemné by mělo městu pomoci pokrýt alespoň náklady na nutnou údržbu těchto prostor.

Radnice by v kamenných obchodech na Gočárově třídě ráda viděla obchody a služby, které nenabízí Aupark se 120 obchody. Nové obchody by na Gočárovu třídu měly přilákat i kupující z jiných částí města. "Ptali jsme se prostřednictvím ankety i občanů, co by v těchto místech uvítali. Lidé by zde rádi v budoucnu například chtěli řeznictví či pekařství, ale možnost ucházet se o tyto prostory má samozřejmě kdokoliv," uvedla Lišková.

Snížený nájem 600 korun za metr čtvereční bude město garantovat po dobu dvou let. Nyní vypíše záměr pronájmu volných nebytových prostor v domech pod čísly popisnými 1209, 1225, 1228 a 1229. Detailní informace radnice zveřejní na úřední desce.

V Hradci Králové je přibližně 1000 obchodů. Nákupní centra ve městě mají například řetězce Tesco, Ahold, Baumax, Obi, Makro, Hornbach, Asko, Sconto, Electro World a Kaufland. K hlavním místům nakupování ve městě patří centra Futurum, lokalita Tesco na Hradubické a shopping park Orlice, všechna jsou mimo centrum města.

(čtk)