ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj dá na opravu hradu ve Zlíně-Malenovicích 21 milionů

09.01.2017

Zlín 9. ledna - Zlínský kraj dá na opravu hradu ve Zlíně-Malenovicích 21 milionů korun. Hrad potřebuje staticky zajistit, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Hrad spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které je příspěvkovou organizací kraje.

Opravy by měly začít na jaře, potrvají i v příštím roce. Už na podzim se hrad uzavřel veřejnosti a začalo stěhování expozic do skladovacích prostor. Odborníci zjistili, že skalnaté podloží je v pořádku, ale rozestupují se zdi, řekl ČTK radní Jan Pijáček (ODS).

Součástí rekonstrukce bude zpevnění zdí a sjednocení barevnosti fasády. Objekt bude odvodněn a restaurátoři budou dělat drobné úpravy v interiérech hradu, uvedla mluvčí kraje Renata Janečková.

Hrad navštěvuje v posledních letech stále více lidí, předloni do něj zavítalo téměř 20.000 návštěvníků. Hrad založil pravděpodobně moravský markrabě Jan Jindřich, mladší bratr Karla IV., po roce 1360. V dalších staletích v něm byly provedeny gotické a renesanční přestavby. Současnou podobu Malenovice získaly barokními úpravami za majitelů Liechtensteinů-Kastelkornů.

(čtk)