ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mrákov na Domažlicku koupil pozemky pro rodinné domky

07.01.2017

Mrákov (Domažlice) 7. ledna - Mrákov na Domažlicku koupil od soukromé firmy pozemky na výstavbu 20 až 25 rodinných domků. Jde o největší novodobý bytový projekt této obce. Mrákov letos chystá větší investice, jako je zateplení sálu, odbahnění rybníka a stavbu jeviště k pořádání kulturních akcí. ČTK to řekl Josef Janeček, starosta Mrákova, kde počet obyvatel stagnuje kolem 1150; zájem o bydlení tam je.

"Koupili jsme od firmy Stauner zhruba tři hektary u starého hřiště. Chceme to pro rodinné domky. Ale začneme je parcelovat a zasíťovávat až po dokončení nového územního plánu do dvou let," uvedl Janeček. Stavba sítí bude stát určitě deset milionů korun. "Velikostně by to byla naše největší bytová zóna, tak velká tu není," řekl. Zejména starší místní obyvatelé si nechávají pozemky a nechtějí je prodávat. "Říkají, že na tom nejsou tak špatně, aby museli," dodal starosta.

Mrákov má roční rozpočet kolem 15 milionů korun, z toho zhruba polovinu dává do rozvoje. Letos chce investovat asi sedm milionů korun. Další velké výdaje, zhruba 1,8 milionu korun, jdou na devítiletou základní školu, jídelnu a školku; chodí tam už téměř 200 dětí a jejich počet roste. Děti dojíždějí z nedalekého Tlumačova, Filipovy Hory, ale také z Koutu, kde je jen první stupeň, nově jezdí i ze Spáňova.

Obec už začala stavět za 1,5 milionu korun kryté jeviště ve sportovním areálu. Dále odbahní rybník ve Starém Klíčově, kde chce ještě zateplit sál a fungující hospodu. "Na rybník a zateplení máme přislíbené dotace," uvedl Janeček. Rozpočet na rybník je dva miliony korun, ale obec doufá, že se v připravovaném výběrovém řízení dostane o zhruba 30 procent níže. Mrákovští chtějí za podpory ministerstva zemědělství opravit hráz a přítok s odtokem a okolí doplnit zelení. Rybník má sloužit k odpočinku. Zateplení velké obecní hospody a sálu včetně střechy, které podpoří program Nová Zelená úsporám, má stát tři miliony korun.

(čtk)