ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Náměstí Míru ve Veselí nad Moravou čeká rekonstrukce

07.01.2017

Veselí nad Moravou (Hodonínsko) 7. ledna - Veselí nad Moravou na Hodonínsku začne letos s rekonstrukcí náměstí Míru. Město podepsalo smlouvu se zhotovitelem, řekla ČTK mluvčí radnice Petra Pavková. Náklady se pohybují kolem 50 milionů korun. Město si vezme úvěr a bude žádat i o dotace, doplnil místostarosta Petr Kolář (TOP 09). Podle něj Veselí nemá v současnosti přirozené centrum, což by se mělo revitalizací změnit. Vznikne klidová zóna s prostorem pro pěší a cyklostezkou.

Revitalizace začne letos na jaře a skončí v květnu příštího roku. Projekt zahrnuje práce na prostoru od bývalé tržnice přes místo před kulturním domem až po poštu. Navazuje na rekonstrukci části Sokolovské ulice v úseku od hlavní Masarykovy třídy po křižovatku u pobočky pošty, kde z jednosměrné silnice už dříve vznikla pěší zóna. Ta se ještě rozšíří. "Dopravu vyřešíme tak, že zachováme jednosměrnou příjezdovou komunikaci mezi Panským dvorem, kinem a kulturním domem. Bude průjezdná ke Svatoplukově ulici a k bývalé tržnici. Na druhou stranu od Panského dvora po poštu bude pěší zóna s vjezdem pouze pro zásobování," uvedl Kolář.

Dopravní obslužnost pošty a okolních obchodů zůstane podle něj zachovaná stejně jako parkoviště mezi poštou a blízkým hotelem. Práce se dotknou i chodníků a vznikne nová cyklostezka. V místě bude více zeleně a rekreačních prvků. "Bude to klidová zóna pro rodiny s malými dětmi," dodal Kolář.

Rekonstrukci náměstí Míru označil za první ze tří plánovaných etap. Druhá se zaměří na prostor mezi kinem a hotelem a poslední etapa na část mezi poštou a hotelem. V poslední fázi rekonstrukce by mohly vzniknout objekty pro obchod nebo bydlení, ale podle Koláře je to otázka budoucnosti. "V první fázi budeme žádat o dotaci na cyklostezku a chodník, mohla by být do deseti milionů," řekl Kolář. Zbytek bude město hradit úvěrem, vezme si ho ve výši kolem 50 milionů korun.

Veselí leží v sousedství Zlínského kraje. Má asi 11.500 obyvatel. Město ročně hospodaří s rozpočtem kolem 200 milionů korun.

(čtk)