ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kolín letos začne s opravami Chrámu sv. Bartoloměje

06.01.2017

Kolín 6. ledna - Kolín letos začne s opravami Chrámu sv. Bartoloměje, a to včetně přilehlého areálu. Projektantská cena rekonstrukce činí zhruba 90 milionů korun, místostarosta Kolína Michael Kašpar (STAN) věří, že cena se ve veřejné soutěži sníží. Radnice žádá o dotaci 86 milionů korun. Kašpar uvedl, že žádost je úspěšně po věcném hodnocení a čeká na doporučení k financování. Pokud vše vyjde podle plánů, opravovat se začne na jaře. Práce potrvají přes rok a půl.

Město nechá vyměnit v době stavby i dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a důkladně zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. "Zásadní pro nás je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Obnovy se dočká mimo jiné i stará škola, kam umístíme repliku třídy z 18. století," řekl Kašpar.

Přesný termín, kdy opravy začnou, Kašpar nedokázal určit. "Odvíjí se od schválení žádosti a výběrového řízení. Pokud se žádost schválí a dostaneme peníze během ledna, chtěli bychom následně projít výběrovým řízením a začít na jaře. Bližší termín v tuto chvíli tedy není možné říci," řekl ČTK Kašpar.

V rámci rekonstrukce by oproti původnímu plánu měla vzniknout i nová přístupová cesta do areálu chrámu, a to pomocí točitého schodiště z ulice Politických vězňů. Původně tuto myšlenku nepodporovali památkáři, novému městskému architektovi Davidu Mateáskovi se ale podařilo jejich názor změnit. "Přesvědčil Národní památkový úřad, že spojení areálu chrámu s prolukou a zvláště pak překonání historické hradby není zcela nelogické, jak se původně zdálo," uvedl Kašpar.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině třináctého století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve čtrnáctém století byl pak Petrem Parléřem vybudován zcela nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Kostel je na seznamu národních kulturních památek.

(čtk)