ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kutná Hora získala dotaci na opravu Vlašského dvora

05.01.2017

Kutná Hora 5. ledna - Kutná Hora získala dotaci 89 milionů korun na rozsáhlou rekonstrukci Vlašského dvora. Se zahájením se počítá v druhé polovině roku, práce v přilehlém parku by mohly přijít na řadu už na jaře, řekl dnes ČTK vedoucí odboru investic kutnohorské radnice Jiří Janál.

Celkové náklady budou kolem 100 milionů korun, přesně zatím ještě nebyly vyčísleny. "Těch čísel je více, podle toho, jestli půjdeme do většího rozsahu neuznatelných nákladů, nebo nepůjdeme, což ani ještě není definitivně rozhodnuto. Ale ta dotace je ve výši 89 milionů korun," uvedl Janál.

Starosta Martin Starý (Kutnohorská změna) upozornil na to, že přijetí dotace musejí koncem ledna schválit zastupitelé. "Víme, že jsme dostali dotaci, ale zatím není přijatá," řekl dnes Starý ČTK.

V bývalé středověké mincovně, která je mimo jiné sídlem městského úřadu, je potřeba udělat nové rozvody vody, elektřiny a kanalizace. V parku je potřeba opravit cesty, brouzdaliště, toalety, veškeré zdi, altán a instalovat osvětlení. V budově mají kromě jiného vzniknout nové expozice. Galerie Felixe Jeneweina by se naopak z Vlašského dvora měla přemístit do Sankturinovského domu.

Vlašský dvůr je komplexem staveb z 13. a 14. století. Jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra, které dalo vzniknout královskému hornímu městu Kutné Hoře, jež bylo svého času nejdůležitějším městem po Praze. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie.

(čtk)