ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Překladiště v Malešicích vadí okolním městským částem

05.01.2017

Praha 5. ledna - Plánované železniční překladiště v Malešicích vadí okolním městským částem. Negativní stanovisko k posudku vlivu na životní prostředí proti němu podaly Praha 9, Praha 10 a Praha 14. Dnes o tom informovaly v tiskové zprávě. Nový terminál nedaleko spalovny má nahradit ten, který skončí v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Předpokládá se pohyb dvou až tří vlakových souprav a 110 kamionů denně. Obyvatelé proti němu sepisují petici.

Překladiště chce stavět firma Rail Cargo Terminal Praha. Záměr zveřejnila v systému EIA, kde úřady posuzují vliv jednotlivých projektů na životní prostředí. "Chceme našimi připomínkami docílit toho, aby byla zpracována studie EIA o možných dopadech na životní prostředí," uvedl radní Prahy 9 pro dopravu a životní prostředí Tomáš Holeček (ODS).

Podle Prahy 10 by se malešicko-strašnická průmyslová zóna měla v budoucnu stát novou městskou čtvrtí, nikoliv železničním terminálem. Podle starosty Prahy 14 by vybudování překladiště znamenalo zničení potenciálu rozvoje celé této části Prahy.

Praze 9 vadí navýšení provozu, které by se dalo po otevření překladiště očekávat. "Křižovatka Kbelská - Průmyslová a Poděbradská je nejvytíženější úrovňová křižovatka v Praze, kde projede denně více jak 70.000 vozidel. Plánovat projekt takové rozsahu bez zajištění dostatečných kapacit z hlediska infrastruktury, je nepřijatelné," dodal Holeček.

S terminálem počítal i návrh metropolitního plánu, s čímž radnice Prahy 10 také nesouhlasila. Podle oznámení v systému EIA se na překladišti s rozlohou kolem 80.000 metrů čtverečních počítá se dvěma jeřáby na manipulaci s kontejnery, šesti železničními kolejemi a umístěním až 900 kontejnerů. Projekt počítá se zahájením stavby v roce 2019, v provozu by mohl být v roce 2020.

(čtk)