ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O osudu části buštěhradského zámku se rozhodne letos

04.01.2017

Buštěhrad (Kladensko) 4. ledna (čtk) - O osudu části buštěhradského zámku rozhodne nové vedení Středočeského kraje letos. Druhá část zámku patří městu Buštěhrad, které do rekonstrukce investuje. Kraj měl naplánovanou kompletní opravu nemovitosti, ale po zadržení a obvinění tehdejšího hejtmana Davida Ratha zámek čeká už pátým rokem na rozhodnutí, zda budou opravy krajské části pokračovat. Dalšími variantami jsou například prodej soukromému investorovi nebo převedení i zbylé části městu. Možnosti ale nové vedení hejtmanství zatím neprojednalo.

"To je další kauza, kterou letošní rok budeme muset řešit a zaujmout k ní nějaké stanovisko," uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Opravu krajské části zámku prosazoval Rath, který byl nepravomocně odsouzen kvůli manipulaci se zakázkami, včetně té na opravu Buštěhradu. Pražský vrchní soud v říjnu rozsudek zrušil, takže krajský soud bude o případu rozhodovat znovu.

Bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD) už dříve uvedl, že ačkoliv měly být na opravu použity evropské dotace, kvůli změně dotační politiky to nebylo možné. Náklady opravy se odhadují na 100 milionů korun.

Třítisícové město Buštěhrad má přibližně čtyřicetimilionový rozpočet, není tedy v jeho možnostech z něj opravit zbývající část zámku, která má sice novou střechu, ale její technický stav je špatný.

Radnice investuje do oprav městské části zámku pravidelně, loni přes milion korun, náklady částečně pokryla dotace ministerstva kultury. V přízemí zámku město plánuje infocentrum, náklady na jeho vznik dosáhnou přibližně dvou milionů korun. I na tyto opravy chce město získat dotace z Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. Podle starostky Daniely Javorčekové je hotový projekt a v ideálním případě by práce mohly začít na jaře.

Středočeský kraj se naopak v předchozích letech zajímal o nákup zámku v Přerově nad Labem, který chce prodat Český rozhlas. Současné vedení kraje se ale podle hejtmanky shodlo na tom, že kraj nebude zámek v tuto chvíli kupovat, protože má dost svých nemovitostí, které potřebují nákladné opravy.

VIDEO SE STAROSTKOU MĚSTA BUŠTĚHRAD MŮŽETE ZHLÉDNOUT ZDE: