ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Cheb dá letos na opravy bytů více peněz, roste o ně zájem

03.01.2017

Cheb 3. ledna - Cheb dá letos na opravy městských nemovitostí a bytů téměř 20 milionů korun. Zvýšením částky o několik milionů korun město reaguje na větší zájem o bydlení v Chebu. Na Chebsku je totiž nejnižší nezaměstnanost i největší nabídka pracovních míst v kraji. Lidé zde proto chtějí bydlet, řekl ČTK starosta Chebu Petr Navrátil (zvolen za ČSSD).

"Máme asi 80 bytů, které potřebují opravit. Dosud byly prázdné a nebyl o ně zájem. Ale lidé v poslední době jsou ochotni za opravený byt zaplatit i vyšší nájem, a tak se investice do oprav vrátí," řekl Navrátil. Cheb očekává vysoký přebytek hospodaření z roku 2016, možná investice do bytů se tak v průběhu roku zřejmě ještě zvýší.

Cheb v současné době má zhruba 1200 bytů. Uvolněné pronajímá formou aukce nájmu. Zájemci jsou v poslední době ochotni nabídnout až 120 korun za čtverečný metr, když základní sazba je zhruba 50 korun. To podle starosty ukazuje, že roste zájem o kvalitní bydlení a město se stává stabilním partnerem i pro lidi, kteří jsou ochotni si za bydlení připlatit.

Město s nájemníky uzavírá smlouvy na dobu jednoho roku, a pokud nenastanou problémy, nájem prodlužuje. Podle Navrátila ale v případě, kdy nájemník neplatí, dělá problémy nebo poškozuje byt, je pro město problém se ho zbavit. Soudy se totiž vlečou roky.

Schválený rozpočet Chebu na letošní rok počítá s příjmy 671,2 milionu korun a výdaji 898,2 milionu, schodek tedy činí 227 milionů korun. Rozdíl pokryje přebytek hospodaření z loňského roku a úvěr ve výši očekávaných dotací.

(čtk)