ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 3 kritizuje záměr umístit síň pro epopej na Těšnově

03.01.2017

Praha 3. ledna - Žižkovská radnice kritizuje záměr Prahy, podle kterého má nová výstavní síň pro Muchovu Slovanskou epopej stát na Těšnově. Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) tvrdí, že jde o plýtvání veřejnými penězi a politikaření. Galerie by podle ní měla vyrůst na Vítkově, radnice kvůli tomu vybírá ve sbírce od lidí příspěvky.

Dvacítku rozměrných pláten věnoval malíř Praze pod podmínkou, že pro ně vybuduje samostatnou výstavní síň. Dosud se tak ale nestalo. Vedení města proto nechalo připravit studii, ze které vzešlo jako nejlepší místo někdejšího těšnovského nádraží. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pondělí ČTK řekla, že lokalitu zvolila komise. Konečné rozhodnutí bude na radních.

"Je nepochopitelné, že představitelé hlavního města odmítají respektovat odborný názor architektů z roku 2010, politikaří a plýtvají veřejnými prostředky na opětovné ověřování míst pro umístění epopeje," řekla dnes starostka Prahy 3. Z někdejší magistrátní studie podle ní vzešel jako nejlepší právě Vítkov. "Rušná dopravní křižovatka Těšnov je z mého pohledu nejhorší variantou," doplnila.

Vedení města tvrdí opak. Stavba podle primátorky lokalitu u magistrály zkultivuje. "Vzhledem ke své poloze bude navíc epopej snadno dostupná pro všechny tuzemské i zahraniční návštěvníky," řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).

Do debaty se dnes zapojila i žižkovská opozice, která zpochybnila snahu místní koalice vybrat peníze na architektonickou soutěž na podobu síně na Vítkově. "Paní starostka by po sobě chtěla zanechat pomníček v podobě nové budovy pro Slovanskou epopej. Má to ale háček. O umístění nové stavby nerozhoduje a ani ji nefinancuje," uvedli zelení na facebooku.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam národních kulturních památek. Dílo se v roce 2012 za velké mediální pozornosti přestěhovalo ze zámku v Moravském Krumlově do Prahy. Od poloviny roku 2012 do konce loňského roku byla epopej k vidění ve Veletržním paláci. Výstavu zhlédlo přes 380.000 návštěvníků. Nyní dílo čeká transport. Ministerstvo kultury povolilo cestu do Japonska, do Číny zatím ne. Asijské turné má řadu kritiků. Obávají se poškození pláten. Z cest by se měla plátna vrátit v roce 2018.

(čtk)