ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V brněnské zoo vznikne venkovní expozice šimpanzů

03.01.2017

Brno 3. ledna - V brněnské zoologické zahradě vznikne venkovní expozice šimpanzů za 42 milionů korun. Výběh bude velký asi 75 krát 30 metrů, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Podle mluvčí zahrady Gabriely Tomíčkové má nynější venkovní prostor 70 metrů čtverečních, který je nevyhovující. V zoo jsou tři šimpanzi, díky novému výběhu by se jejich počet mohl zvýšit. Práce začnou ve druhé polovině letošního roku a potrvají 18 měsíců.

Město chtělo vybudovat výběh pro šimpanze už delší dobu. Záměr z roku 2009 na menší výběh o rozloze 20 krát 20 metrů za 20 milionů korun dnes aktualizovali radní města a zvýšili náklady o 22 milionů. "Velikost výběhu se tak oproti původním plánům zněkolikanásobila. Je to především proto, že chceme vytvořit moderní expozici, kde budou mít zvířata důstojné podmínky a budou se moct bez problémů pohybovat. Návštěvníci je zase uvidí v přírodě v takové podobě, která je jim nejvíce blízká," uvedl Ander. V expozici budou mít šimpanzi sítě nebo vodní prvky.

Podle náměstka bude mít expozice tvar obdélníku, který bude na jedné straně ve svahu. Podél horní hrany stěny bude visutá lávka, ze které budou moct lidé šimpanze sledovat. "Budou tam také lavičky a posezení. Visutá lávka bude bezbariérová a doplněná o výtah," řekl Ander.

Nový prostor bude mít plochu kolem 2300 metrů čtverečních. Ten nynější je 70 metrů čtverečních. "Z hlediska současného trendu zoologických zahrad je nevyhovující. Díky novému výběhu by Zoo Brno mohla stavy šimpanzů zdvojnásobit," řekla Tomíčková.

V roce 2010 skončila v zoo rekonstrukce pavilonu šimpanzů. Venkovní expozice je druhou etapou. Podle Andera město plánuje i třetí, která by obsahovala rozšíření pavilonu. "Zvýšily by se střechy, doplnil by se prostor stávajících klecí a vzniklo by tam místo pro občerstvení lidí s výhledem na šimpanze," dodal Ander.

(čtk)