ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve Vrbně pod Pradědem po 30 letech dokončili smuteční síň

03.01.2017

Vrbno pod Pradědem 3. ledna - Radnice ve Vrbně pod Pradědem nechala po 30 letech dokončit stavbu smuteční síně. Dnes se v ní uskutečnil první smuteční obřad. Stavba přitom začala už v roce 1986. Budovu, která ale dosud nebyla nikdy dokončena a zkolaudovaná, zdobí socha Olbrama Zoubka Odcházení. Tu známý sochař vytvořil už v roce 1989, kdy měla být hotová i samotná budova. ČTK to řekla místostarostka města Pavla Müllerová (ANO).

Stavbu smuteční síně v roce 1989 zastavily listopadové revoluční události. Objekt pak dlouho chátral. Uvažovalo se také o jeho demolici či přestavbě na sklady. "Stavba dlouho nepokračovala, protože podle mého názoru chyběla politická vůle. Navíc případné snahy dostavět smuteční síň komplikovala i nemožnost na projekt získat dotace," řekla místostarostka.

Změna nastala v roce 2012. Tehdejší vedení města nechalo za 2,5 milionu korun opravit střechu. Současní představitelé pak v rekonstrukci pokračovali a z rozpočtu města investovali 7,5 milionu korun.

Práce začaly v roce 2015 a zahrnovaly kompletní rekonstrukci fasády a vnitřních interiérů. Nyní jsou v suterénu budovy umístěny záchody pro veřejnost, které budou k dispozici v době konání smutečních obřadů. Zároveň tam má svou kancelář koordinátor pohřebních služeb, což je městský úředník, který má na starost právě smuteční síň a také správu dvou hřbitovů.

Tuto funkci radnice zřídila v souvislosti s dokončením opravy smuteční síně a je mezi městy ojedinělá. "Většinou to funguje tak, že si pohřební služby pronajímají od měst a obcí smuteční síně. Tím, že je budova té naší natolik ojedinělá, nechtěli jsme na takový model přistoupit," řekla Müllerová. Město proto bude smuteční obřady a poslední rozloučení samo organizovat. Spolupracovat bude s jedním pohřebním ústavem, který bude zajišťovat pouze převoz zesnulých.

Ojedinělost budovy Müllerová spatřuje v jejím architektonickém ztvárnění. "Je moderní a přitom ne přehnaně. Jsou v ní překrásné vitráže," řekla. Srdcem sálu je Zoubkova socha Odcházení, kterou autor vytvořil pro smuteční síň už v roce 1989. Město ji mělo téměř 30 let uschovanou na půdě radniční budovy.

Představitelé města zvažují ještě vybudování kolumbária v suterénu objektu či rozptylové loučky. "Věříme, že obyvatelé města ocení důstojnou příležitost pro zorganizování posledního rozloučení. Očekáváme, že smuteční síň budou využívat i obyvatelé okolních obcí," řekla místostarostka.

(čtk)