ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava kina v Jičíně bude stát 35 milionů

03.01.2017

Jičín 3. ledna - Rekonstrukce 90 let staré budovy Biografu Český ráj v Jičíně bude městskou pokladnu stát 34,9 milionu korun bez DPH a udělá ji firma Chládek a Tintěra Pardubice. Je to o šest milionů korun méně, než se před soutěží na stavební firmu předpokládalo. Oprava kina by měla začít na jaře a následně ve dvou etapách trvat 14 měsíců. Půjde o hlavní investiční akci sedmnáctitisícového města v letech 2017 a 2018. Po dobu stavby bude kino promítat v kulturním domě v nedalekých Valdicích. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Do tendru na opravu kina se přihlásilo pět subjektů. Jednoho uchazeče město vyřadilo, protože v dané lhůtě hodnotící komisi nevysvětlil položky ve svých rozpočtech. Předložené nabídky byly v rozmezí 34,9 až 39,3 milionu korun bez DPH. Vítězná firma Chládek a Tintěra v současnosti pro Jičín nákladem 40 milionů korun staví šatny pro venkovní sportovní areál. Šatny mají být hotové letos.

Biograf Český ráj navštěvuje ročně přes 30.000 lidí, což jej řadí k nejnavštěvovanějším jednosálovým kinům v hradeckém kraji. Poslední významnou změnou v kině byla jeho digitalizace v roce 2011 za 3,4 milionu korun. Od té doby návštěvnost kina vzrostla o více než polovinu. Kompletní rekonstrukci radnice začala chystat v roce 2013.

Stavbaři by měli budovu přiblížit původní podobě. Vzhled objektu totiž po druhé světové válce narušila řada necitlivých zásahů a přístaveb - například přístavby bývalých šaten, sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů budovy, vnitřní úpravy dřevěným obkladem a plechovými stropy.

Po rekonstrukci by se měla kapacita sálu zmenšit z 310 na 185 sedadel. Promítací kabina by se měla přesunout a prostor foyer by se měl rozšířit i do patra. Sál má být možné použít i pro koncerty, diashow, přednášky, případně malé divadlo. V projektu se počítá také s úpravou okolních veřejných prostor a s rozšířením parkoviště.

(čtk)