ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Papírny ve Štětí získaly územní rozhodnutí k modernizaci

03.01.2017

Štětí (Litoměřicko) 3. ledna - Papírny Mondi Štětí získaly územní rozhodnutí k vybudování komplexu budov, v nichž plánují rozšířit výrobu. Díky modernizaci v areálu se má produkce papíru zdvojnásobit, nové technologie mají přispět ke snížení hluku a zápachu z fabriky. Územní rozhodnutí vydal litoměřický stavební úřad, zjistila ČTK.

"Proces přípravy celé modernizace běží dál. Územní rozhodnutí je jeden z dalších kroků v celém povolovacím procesu," řekla dnes ČTK mluvčí papíren Michala Prošková.

Modernizace bude podle zveřejněného záměru znamenat rozšíření výroby papíru na více než milion tun za rok, a to díky pořízení nového stroje a větší kapacitě nynějšího zařízení. V současnosti se v Mondi vyrábí zhruba půl milionu tun papíru ročně.

Záměr počítá také se zvýšením výroby bělené i nebělené buničiny, výměnou kotle, pořízením nové vápenné pece pro výrobu buničiny, papíru a lepenky či úprava elektrorozvodné sítě a čistírny odpadních vod.

Ředitel Mondi Štětí Roman Senecký nedávno ČTK řekl, že při stavebních pracích by mohly v areálu najít práci tisíce lidí po dobu tří až čtyř let. Firma zatím stále čeká na schválení investičních pobídek Evropskou unií.

Úpravy mají mimo jiné snížit zápach a hlučnost papírny. Zápach trápí obyvatele Štětí a okolí, stěžují si na něj zejména v letních vedrech.

Společnost nyní zaměstnává 720 lidí, po rozšíření výroby by jich mohla přijmout dalších sto. Náklady na stavbu se odhadují na dvě miliardy korun.

(čtk)