ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zaniklou textilku Perla čeká velká demolice

03.01.2017

Ústí nad Orlicí 3. ledna - Bývalou textilní továrnu Perla v Ústí nad Orlicí letos čeká demolice, zůstane z ní jen uliční budova. Radnice si chystá prostor pro výstavbu domu dětí a mládeže a další parkoviště. ČTK to dnes řekl starosta Petr Hájek (SNK Oušťáci).

"Zbouráme všechny výrobní haly, zůstane pouze ponechána stávající jídelna a administrativní budova s kotelnou a rozvodnou. To znamená, že dvě třetiny území se uvolní," řekl Hájek.

Demoliční práce by radnice ráda stihla v první polovině letošního roku. Náklady vyplynou z výběrového řízení na stavební firmu. Stavební materiál chce město prodat, čímž výslednou režii za bourání sníží. "Uvidíme, jaké nám firmy předloží cenové nabídky," uvedl Hájek.

Areál město koupilo před sedmi lety. Ještě než textilní továrna v roce 2009 zkrachovala, zaměstnávala 400 lidí. Dům dětí a mládeže by město mohlo zprovoznit v letech 2018 až 2019. Investice bude stát 54 milionů korun, dotaci radnice očekává ve výši 18 milionů korun.

Část areálu bude na prodej například pro výstavbu bytů nebo obchodů. Město si chce ponechat zhruba třetinu plochy z 32.000 metrů čtverečních. V areálu je nyní parkoviště, sklady, jídelna, drobná výroba a dvě prodejny. "Demolicí Perly rozšíříme bezplatné parkování v centru města," řekl Hájek.

V areálu by také měla mít ateliéry místní střední uměleckoprůmyslová škola. Hejtmanství, které školu zřizuje, bude investorem. Orlickoústecká radnice rovněž zvažuje, že by v areálu mohla postavit i kulturní dům.

(čtk)