ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lanškroun dlouhodobě nabízí zaniklý pivovar

03.01.2017

Lanškroun (Orlickoústecko) 3. ledna - Lanškroun na Orlickoústecku dlouhodobě nabízí budovy bývalého pivovaru, vlastní je od roku 1999. V místě dosud vznikly byty, obchody nebo sportovní centrum, Pivovarské náměstí ale zatím slouží spíš jako odstavná plocha pro auta. ČTK to řekl starosta Radim Vetchý. Podle něj si ovšem lokalita postupně využití najde.

"Momentálně to nevnímám jako náměstí, protože obchodů tam není tolik. Máme tam staré objekty, které vizuálně spíš odrazují trávit tam smysluplně čas. Náměstí slouží jako bezplatné parkoviště pro centrum města," řekl Vetchý.

Lanškroun koupil zkrachovalý pivovar od společnosti BEVI za pět milionů korun v roce 1999. Jeho kapacita byla 70.000 hektolitrů piva. V době svého uzavření vařil 5000 hektolitrů ročně.

Na místě pivovarských sklepů minulé vedení radnice zvažovalo, že postaví menší IQ park. Na projekt za 100 milionů korun by město potřebovalo evropské dotace. S přípravou investice ale moc nepokročilo. Radnice si aktuálně nechává zpracovat statický posudek. Budova je ve špatném stavu.

"Posudek potřebujeme k demoličnímu projektu. Sklepy by mohlo zbourat město, kdyby na ně získalo dotace. Plocha by mohla být revitalizovaná formou zeleně. Nebo se projektu ujme soukromý investor s vlastním projektem," řekl Vetchý.

Od poloviny loňského roku radnice nabízí investorům budovu bývalé sladovny za 800.000 korun s podmínkou, že ji musí opravit nebo na jejím místě postavit jinou stavbu. Měla jednoho zájemce, který ovšem konkrétnější plány nenabídl a už se neozval.

Na náměstí zbyly po bývalém pivovaru ještě spediční sklady. "Budeme se muset vypořádat se sklepy i dalšími budovami, ať už to bude město, nebo soukromý investor," dodal Vetchý.

Developeři využili lokalitu zatím jen částečně. V minulosti zde postavili bytový dům, administrativní budovu a prodejny a v hlavní budově pivovaru s komínem funguje sportovní centrum. "To všechno vzniklo v první fázi, teď už se dlouho nic neděje. My pivovar nabízíme ideálně jako komplex, dá se samozřejmě prodat ale i po částech," řekl Vetchý.

(čtk)