ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň dá na opravy a přestavby bytů rekordní částku

02.01.2017

Plzeň 2. ledna - Plzeň letos vydá rekordní sumu 156 milionů korun na rekonstrukce, opravy a údržbu bytů a nebytových prostor. Do oprav dlouhodobě volných a neupravených bytů půjde oproti předchozím letům o 30 milionů korun více, řekl dnes ČTK radní David Šlouf (ODS). Z 3100 svých bytů město neopravuje 300 jednotek, které jsou v domech k prodeji a demolici, a 473 bytů na Sylvánu, které začne letos prodávat.

V letošní sumě jsou dvě investice za desítky milionů Kč. Rekonstrukce čtyř vchodů po 13 bytech v Plachého ulici má stát 50 milionů korun. "Udělá se nová fasáda, okna, vnitřní prostory, koupelny a kuchyně, tedy vše kromě obvodových zdí," řekl Šlouf. První vchod bude hotový do letošního června, vše o rok později. Budou se tam stěhovat samoživitelé, postižení a senioři.

Druhým velkým projektem je rekonstrukce čtyř budov bývalé školy v Krašovské ulici, kterou město nabídne k volnočasovým aktivitám mládeže. Letos tam půjde 25 milionů korun a od září začne provoz minimálně ve vnitřních prostorách, v dalším roce se upraví venek.

Město také vydá peníze na zateplení fasád v ulicích Pod Vrchem a Plzenecká, na připojení na teplovod a okna v Husově ulici, na výměnu výtahu v Tomanově ulici. Opravovat se budou střechy v domech ve Škroupově, Zámečnické a Klatovské, kde se rovněž vymění okna.

Plzni se v posledních letech ročně uvolňovalo více bytů, než stačila opravit; 200 bytů opravila a 300 se jich uvolnilo. Po nástupu nového vedení v roce 2014 tak město mělo 391 dlouhodobě volných bytů, které musely projít zásadními opravami. Trend se změnil loni, kdy počet upravených bytů přesáhl počet opuštěných bytů za jeden rok.

Plzeň dává ročně na běžnou správu 80 procent z vybraného nájemného, které se pohybuje kolem 122 milionů korun. Z toho hradí náklady na platy úředníků, správce a opravy. Suma ale nestačila na to, aby město dalo do pořádku všech zhruba 300 bytů, které se ročně uvolňovaly. Zhruba 30 milionů korun, které má letos v rozpočtu na úpravu volných bytů navíc, Plzeň získala hlavně z prodeje nepotřebných domů. Při ceně jedné opravy 150.000 až 200.000 Kč tak obnoví víc než 150 bytů.

Počet volných bytů už od loňského roku neroste. "Stačíme opravovat ty každoročně uvolněné a 234 z 391 dlouhodobě volných máme v nějakém řešení. Na jejich opravy máme v rozpočtu peníze. Takže v polovině roku budou upravené a půjde je pronajmout," řekl radní Šlouf. Některé už jsou hotové a nabízejí se, zájem je velký. Město chce mít do konce roku 2018 drtivou většinu volných bytů upravených a pronajatých.

(čtk)