ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

CTP se odvolala proti nepovolení stavby parku v Hradci

02.01.2017

Hradec Králové 2. ledna - Společnost CTP Invest se odvolala proti zamítnutí povolení obchodního parku v Hradci Králové, který firma rozestavěla bez stavebního povolení. Žádost o vydání dodatečného povolení firmě v polovině prosince nepravomocně zamítl stavební úřad Hradce Králové. Odvolání bude řešit krajský úřad. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Firma CTP Invest v prosinci uvedla, že hodlá nadále usilovat o dokončení stavby, kterou rozestavěla u výpadovky na Ostravu.

Hlavním důvodem nevydání dodatečného stavebního povolení bylo to, že firma nemá zajištěno napojení areálu na silnici. Uvažovaná příjezdová silnice podle plánů CTP měla jít přes pozemky města. Zastupitelé města však v minulosti několikrát odmítli dát firmě souhlas k využití městských pozemků pro příjezd k parku. CTP nedávno uvedla, že jedná o alternativním vjezdu do obchodního parku přes pozemky, které nepatří městu.

Firma CTP Invest poukazuje i na to, že v roce 2015 město investici odejmulo své předchozí souhlasy se stavbou silnice, které v roce 2007 udělilo společnosti Fato, jež v lokalitě chtěla stavět. CTP projekt od firmy Fato převzala v roce 2014. Radnice tvrdí, že měla právo souhlasy odvolat, protože mimo jiné byly časově omezeny a jejich platnost vypršela.

Hradecký stavební úřad souběžně vede i řízení o demolici stavby, ale toto řízení je nyní pozastavené. Pokračovat v něm bude moci úřad až poté, co zamítnutí žádosti o dodatečného povolení stavby bude pravomocné.

Společnost CTP tvrdí, že jednáním města jí vznikla škoda, kterou je připravena vymáhat u soudu. V létě firma vyzvala hradeckou radnici, aby jí poskytla souhlasy se stavbou příjezdové cesty na městských parcelách, nebo uhradila škodu osm milionů eur (220 milionů Kč), nebo zahájila jednání o smírném řešení. Následně radnice začala s firmou jednat o dohodě o narovnání, kterou však zastupitelé loni v říjnu neschválili.

Firma CTP začala areál budovat bez povolení na podzim 2014, po několika neúspěšných výzvách úřadů k zastavení stavby práce začátkem března 2015 přerušila. V tu dobu již měla první halu téměř hotovou a u druhé byla na začátku stavby. Celkem firma proinvestovala 270 milionů korun, na pokutách zaplatila zhruba 1,3 milionu korun.

Skupinu CTP vlastní několik nizozemských podnikatelů. Je největším průmyslovým developerem na českém trhu a provozuje síť 36 logistických a průmyslových CTParků. Kromě ČR jsou i na Slovensku, v Rumunsku a Polsku.

(čtk)