ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Před pěti lety shořela původní rozhledna Hýlačka

31.12.2016

Praha 31. prosince - Před pěti lety, 1. ledna 2012, shořela v Táboře památná, osmnáct metrů vysoká dřevěná rozhledna Hýlačka. Stavba byla ohněm zasažena celá, po ničivém požáru zbyla z rozhledny jen kamenná podezdívka. Přesnou příčinu neštěstí se přitom nikdy nepodařilo odhalit. Klub českých turistů v Táboře, kterému Hýlačka patřila, ale brzy zahájil kroky k výstavbě nové rozhledny. Obnovená vyhlídková stavba se otevřela návštěvníkům v létě 2015.

Původní Hýlačka vznikla v roce 1920 ve tvaru husitské hlásky podle projektu Theodora Petříka za tehdejších 45.000 korun. Její původní název zněl Svoboda, později se přejmenovala podle kopce, na kterém stojí. Za druhé světové války ji zabrali Němci a zřídili na ní leteckou pozorovatelnu. Za socialismu, kdy byl KČT zrušen, ji užíval Svazarm, který v ní měl radiostanici. Obnovy se rozhledna dočkala až po roce 1990, kdy ji stát turistům vrátil. V roce 1995 byla prohlášena kulturní památkou.

Obnovená Hýlačka byla otevřena 1. srpna 2015, původní dřevěnou konstrukci rozhledny nahradila ocelová. Na vrchol nyní vede 136 schodů a z ochozu lze vidět široké okolí Táborska. Náklady na obnovu rozhledny činily téměř osm milionů korun.

(čtk)