ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Několik let zavřená Novomlýnská věž se otevře v dubnu

31.12.2016

Praha 31. prosince - Novomlýnská vodárenská věž v Praze, která byla několik let uzavřena, se veřejnosti slavnostně otevře v dubnu. Bude v ní expozice o hasičích a požárech. Vyplývá to z informací, které dostali radní. Oprava pětatřicetimetrové věže, která je historickou kulturní památkou, vyjde na skoro 50 milionů korun. Většina peněz přišla z evropských fondů, zbytek dodal pražský magistrát.

Historickou budovu má od roku 2013 ve správě Muzeum hlavního města Prahy, které spravuje mimo jiné mostní věže, rozhlednu na Petříně nebo Prašnou bránu. Před dvěma lety zajistilo muzeum havarijní zasíťování vnějšího pláště Novomlýnské věže a nechalo prohlédnout a vyjmout poškozené části pískovce. Následně začaly samotné stavební a restaurátorské práce, které by měly skončit na začátku roku 2017.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout předměty ze sbírek muzea jako hasičské přilby, hadice a sekery. Seznámí se také s fungováním požárního telegrafu nebo parní stříkačky. Výstava ukáže i velké pražské požáry včetně požáru Národního divadla. Muzeum slibuje multimediální podívanou.

Barokní vodárenská věž stojí na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Původní dřevěnou stavbu nahradila na začátku 17. století kamenná, která se ale při povodních částečně zřítila. Současná stavba pochází z roku 1658 a původně stála přímo u řeky. Koryto se později vlivem naplavenin, regulaci břehů a stavbě náplavek posunulo dál od věže. Původnímu účelu přestala sloužit v roce 1877.

V těsné blízkosti věže by měla vyrůst novostavba podle projektu architektky Evy Jiřičné. Kvůli tomu bude třeba zbourat sousední novorenesanční dům.

(čtk)