ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zájem o městské byty ve Zlíně mírně roste

27.12.2016

Zlín 27. prosince - Zájem o městské byty v krajském Zlíně v poslední době mírně roste. Žadatelů je asi 2000, rok od roku se to mírně zvyšuje, nyní se dělá aktualizace, aby bylo jasné, kdo skutečně má o byty zájem a kdo chce naopak z pořadníku odejít, řekl dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Město vlastní téměř 2000 bytů, ještě v roce 1992 jich mělo skoro 10.500, většinu z nich od té doby prodalo. V posledních letech se však počet prodaných výrazně snížil. Radnice již dříve uvedla, že nikdy neprodá zejména velkokapacitní domy, takzvané segmenty, které mají několik stovek bytů.

Výše nájemného v městských bytech se různí podle lokality a toho, pro koho jsou byty určeny. Ve standardních bytech lidé platí 79,53 koruny za metr čtvereční, levnější nájemné je ve velkokapacitních domech. Nižší cenu mají také senioři a zdravotně postižení či mladí lidé ve startovacích bytech. Příští rok se stejně jako v posledních letech nájemné zvyšovat nebude.

Město naopak před dvěma lety snížilo nájemné u bytů ve velkokapacitních domech a bytech se sníženou kvalitou. "Projevilo se to také tím, že vzrostl počet žadatelů o tyto byty," uvedl Dvořák.

Město však také již dříve zpřísnilo podmínky pro žadatele o městský byt, zájemci musí mít ve Zlíně pět let trvalý pobyt, musí být minimálně jeden rok zaměstnaní, mít čistý trestní rejstřík a nemít nedoplatky vůči městu.

(čtk)