ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bohumínská radnice investuje do svých bytů 90 milionů

27.12.2016

Bohumín 27. prosince - Bohumínská radnice investuje do svých bytů v příštím roce více než 90 milionů korun. Zateplí například deset panelových domů s 31 vchody s více než 400 byty. Jde o poslední domy, které dosud nebyly zatepleny. Radnice investuje i do oprav střech a balkonů. Město vlastní přes 4300 bytů a je nevětším poskytovatelem bydlení v Bohumíně. ČTK to řekl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Uvedl, že město se rozhodně nehodlá v budoucnu svého bytového fondu zbavit. "Ročně máme příjem z nájemného okolo 140 milionů korun. Vždy se snažíme peníze do bydlení zpětně investovat. I proto u nás roste kvalita bydlení, ale ne ceny za nájem. Ty jsme zvedali naposledy v roce 2014 a neporostou minimálně do roku 2018," dodal.

V minulých letech dalo město v bytech za 60 milionů korun vyměnit okna za plastová. Pak začal projekt zateplování. "Letos se změny vzhledu za více než 40 milionů korun dočkalo šest paneláků se 23 vchody a s téměř čtyřstovkou bytů. V příštím roce budou opravy pokračovat u dalších deseti panelových domů s 31 vchody a více než čtyřstovkou bytů," uvedl Bruzl. Opět půjde o zateplování fasád a střech, opravy balkonů a vchodů.

Lidé mohou bydlení v Bohumíně získat v takzvaných licitacích. Zájem je velký, letos touto formou získalo do konce listopadu nový domov 284 lidí, tedy přibližně stejně jako v roce 2015. Téměř třetina letos přišla bydlet do Bohumína ze sousedních měst, nejčastěji z Dolní Lutyně, Orlové, Rychvaldu, Ostravy, Karviné a Dětmarovic. "Máme ale nové nájemce i z Brna, Prahy i sousedního Polska. Při obsazování bytů šlo letos v 90 procentech o zaměstnané lidi, zbylých deset procent tvořili penzisté," řekl Bruzl.

Vyvolávací cena při licitacích je 45,65 koruny za metr čtvereční, průměrná vylicitovaná cena je o 12 korun vyšší. Ve dvoupokojovém bytě o rozměru 55 metrů čtverečních tak nájemník zaplatí průměrně zhruba 3150 korun. Zájemci ale musejí mít minimálně jeden rok práci a ke dni licitace městu nic nedlužit.

(čtk)