ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mosty u Jablunkova se obávají dražby pozemků

28.12.2016

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) 28. prosince - V lednu se budou dražit pozemky, na kterých leží lyžařský areál v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Obecní úřad, který vlastní technické vybavení areálu, se obává, že nový majitel může komplikovat provoz lyžařského střediska. ČTK to řekl starosta obce Josef Szotkowski. Důvodem dražby je krach firmy Ski Beskydy. Dřívější provozovatel vleků vinou zadlužení skončil v konkurzu, dražbu nařídil insolvenční správce.

Společnost Ski Beskydy měla od obce vleky v areálu pronajaté do roku 2014. Pak se dostala do finančních problémů a sama požádala o vyhlášení konkurzu. Ten nyní vrcholí už druhým pokusem o dražbu pozemků v lyžařském areálu. "Dražby se obáváme. Pokud se novým majitelem stane nějaký spekulant, může to provoz vleků ohrozit. Jde o většinu pozemků, na kterých jsou dnes sjezdovky. Současný provozovatel vleků je má nyní v nájmu," uvedl starosta.

Obec do rozvoje areálu a technického vybavení podle něj v posledních 15 letech investovala kolem 50 milionů korun. "Nyní jsou naše investice ohroženy. Uvidíme, jak to dopadne," řekl Szotkowski s tím, že obec se do dražby nezapojí. "Cena je nepřiměřeně vysoká. Je mimo realitu," řekl. Do dražby půjde 260.427 metrů čtverečních pozemků za cenu přesahující 26 milionů korun. Jen malá část pozemků ale souvisí s lyžařským areálem.

Účast v dražbě zvažuje provozovatel vleků, jednatel firmy Maflex-cz, Pavel Taufr. I on si ale myslí, že požadovaná cena je vysoká. "Zaplatit se bude muset mnohem více, přes 30 milionů korun. Koupit se totiž musejí i pozemky mimo areál, například pod hřbitovem," řekl. Podle Taufra jsou navíc dva ze čtyř vleků ve špatném technickém stavu a letos budou v provozu naposledy. Jejich nové postavení si vyžádá investici kolem 30 milionů korun. "Je otázka, zda se to při současných zimách vyplatí," řekl.

Výsledků dražby se Taufr i starosta obávají. Na druhou stranu věří, že nový vlastník přistoupí k investici s rozumem. "Provozovatel areálu potřebuje majitele pozemků. Ten zase potřebuje lyžaře, aby se jeho investice zhodnotila. Snad se najde nějaká společná cesta, aby se všichni domluvili. Záležet ale bude jen na představách nového majitele," řekl starosta.

Pozemky pod vleky se budou dražit podruhé. První dražba skončila neúspěchem. Podle starosty to bylo nezájmem investorů kvůli vysoké ceně. Jednatel společnosti Ostravská aukční síň Martin Bohoněk ČTK řekl, že důvodem neúspěchu byly nezajištěné přístupové cesty k nemovitostem. "Zájemci byli. Potřebovali si ale ověřit a pojistit přístupové komunikace," řekl.

(čtk)