ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V bývalé vojenské věznici v Žatci by mohly být sociální byty

29.12.2016

Žatec (Lounsko) 29. prosince - Žatec hledá využití pro budovu bývalé vojenské věznice v ulici Obránců míru. Pokud by se městu podařilo přestavbu z větší části financovat s pomocí dotace, mohly by tam vzniknout sociální byty. Další variantou je budovu pronajmout a využít pro pořádání takzvaných únikových her - fyzických dobrodružství, při kterých se musejí hráči dostat ve stanoveném čase z objektu, řekla ČTK starostka Žatce Zdeňka Hamousová (Volba pro město).

"Zastupitelé již schválili změnu územního plánu, která by vybudování sociálních bytů umožnila. Odhadujeme ale, že by rekonstrukce věznice stála téměř 20 milionů korun. A není zatím jasné, jak velkou část by se podařilo získat z dotace. Rozhodující bude také povinná udržitelnost projektu - podle některých výkladů by to mohlo být až 30 let, což je pro naše záměry nepřijatelné," řekla Hamousová.

Celkem by v budově mohlo vzniknout osm malometrážních bytů, které by vlastnilo i spravovalo město. Vhodný dotační titul chce město hledat v Integrovaném regionálním operačním programu nebo u Ministerstva práce a sociálních věcí.

"Druhá navrhovaná varianta je objekt pronajmout. Již jsme jednali se zájemcem, který by zde mohl vybudovat takzvanou zážitkovou únikovou hru," doplnila starostka. V únikové hře jsou hráči "uvězněni" v objektu, z něhož se musí dostat vyřešením různých hádanek, šifer a hlavolamů. Únikové hry často využívají právě ponurého prostředí bunkrů a dalších nevyužívaných prostor. Motivy jednotlivých her jsou často inspirovány horory nebo detektivními příběhy, zahrát si je je možné téměř v každém větším městě.

Třípodlažní budova bývalé vojenské věznice v Žatci byla v letech 1985 až 1991 zrekonstruována. Armáda ji opustila v roce 2004 a ministerstvo obrany objekt pak bezplatně předalo městu. Město věznici několikrát neúspěšně nabízelo k prodeji, v současné době je objekt nevyužívaný a chátrá.

(čtk)