ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ministerstvo zamítlo odvolání radnice proti stavbě pavilonu goril

21.12.2016

Praha 21. prosince - Ministerstvo kultury zamítlo odvolání radnice Praha-Troja proti stavbě pavilonu goril v pražské zoo. Objekt v horní části areálu je podle něj z hlediska památkové péče přijatelný. O zamítnutí odvolání dnes informoval na svém facebookovém profilu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, informaci ČTK potvrdilo i ministerstvo. Městská část se zatím s rozhodnutím nestihla seznámit, řekl ČTK starosta Tomáš Bryknar (Trojský kůň 2014).

Radnice se odvolala proti rozhodnutí magistrátních památkářů, kterým stavba nevadí. Odvolání řešilo ministerstvo kultury. "Bylo posuzováno zejména zajištění urbanistické a architektonické kvality bezprostředního okolí památkově chráněného území, jeho panoramatu, posouzení projektu z pohledu vhodnosti investičního záměru pro zachování kulturní hodnoty tohoto památkově chráněného území," uvedlo ministerstvo.

Nový pavilon goril v horní části zoo by měl nahradit současný, který nevyhovuje především kvůli umístění ve spodní části zoo ohrožené povodněmi. Prostory v plánovaném pavilonu jsou dvou až třínásobné ve srovnání se současným pavilonem. Vedle chovné skupiny se tak počítá s tím, že by zde byla umístěna také skupina samců nevhodných pro chov.

Pavilon by měl mít rozlohu 2500 metrů čtverečních a podle starosty navzdory částečnému zapuštění by měl být deset metrů nad terénem. Taková stavba pod historické usedlosti Hrachovka a Sklenářka podle něj nepatří. Praze-Troji také vadí, že neexistuje koncepce dlouhodobějšího rozvoje zoo a jej obslužnosti. Příjezdem návštěvníků auty k zoo totiž městská část velmi trpí, letos zahradu navštívilo už přes 1,4 milionu lidí.

Pražští radní v srpnu schválili plán rozvoje trojské zoo na dalších pět let. Dokument v následujících pěti letech počítá s investicemi až 838,6 milionu korun. Pavilon goril, který by měl se souvisejícími stavbami stát celkem 121 milionů korun, je v tomto dokumentu zařazen mezi stavby klíčového významu. Zoo je příspěvkovou organizací hlavního města. Magistrát uvolnil peníze na výstavbu pavilonu goril. Na nový pavilon přispívali také lidé. Od 17.659 dárců se sešlo 31 milionů korun, uvedla zoo.

(čtk)