ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice pronajmou další startovací byty

19.12.2016

Pardubice 19. prosince - Pardubice nabídnou v příštím roce mladým lidem 26 startovacích bytů. Poskytnou jim zvýhodněné nájemné. Letos již radnice 24 bytů pronajala. ČTK o tom informovala Iveta Koubková z tiskového úseku magistrátu.

"Zkušenosti s prvními nájemci startovacích bytů přidělených v letošním roce jsou velmi pozitivní. Doposud nejsou zaznamenány žádné problémy nebo dluhy na nájemném," uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

V následujících letech město vyčlení pro startovací bydlení minimálně 25 bytů ročně, až dosáhne stovky. K původním adresám v Sokolovské ulici, Havlíčkově a Bělehradské příští rok přibude nabídka bytů v ulicích K Rozvodně, Ohrazenická, Mladých a Husova.

"Všechny byty jsou upravené a připravené k okamžitému nastěhování," uvedl náměstek. Byty jsou jednopokojové až třípokojové. Žádosti mohou zájemci podávat 1. a 2. února. O nájemnících rozhodne veřejné losování 21. února, dodal.

Smlouva s nájemcem bude platit čtyři roky. První tři roky bude platit 50 korun za metr čtvereční, v posledním roce se nájemné zvýší na 80 korun. Podle radnice se platby v soukromých bytech pohybují okolo 150 korun za metr čtvereční. "Cenově jsme tedy přibližně na třetině tržního nájemného," řekl Rychtecký.

Hlavním kritériem pro výběr nájemců zůstává výše minimálního měsíčního hrubého příjmu žadatele, který město stanovilo na 16.000 korun hrubého měsíčně. Žadateli musí být do 30 let. V případě manželů a párů nesmí věk v součtu překročit 65 let a jeden z nich musí být mladší 30 let.

"Do příjmů se nebudou započítávat dávky státní sociální podpory ani sociální pomoci. Žadatel bude muset také doložit, že není vlastníkem nemovitosti určené k bydlení a nesmí být dlužníkem vůči městu a jím založených společností, zároveň nesmí dlužit na zdravotním pojištění," řekl Rychtecký.

(čtk)