ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Novému kalendáři Přerova vévodí Městský dům

17.12.2016

Přerov 17. prosince - Hlavním motivem nových kalendářů Přerova pro rok 2017 je Městský dům, od jehož slavnostního otevření příští rok uplyne 120 let. Na přípravě kalendářů se podíleli i obyvatelé města a poskytli archivní fotografie o Městském domě, který je po dlouhá desetiletí centrem společenského a kulturního dění v tomto okresním městě.

Fotografie Městského domu, kterému obyvatelé Přerova neřeknou jinak než Měšťák, zaplnily kalendář nástěnný a stolní. Součástí sady jsou i kalendáře kapesní. "Přerované otevřeli i své rodinné archivy, aby nám do kolekce snímků přispěli také svými vzpomínkami na povedené akce. Některé fotky máme z oficiálního archivu," sdělil ČTK Zdeněk Daněk z kanceláře primátora, který kalendáře chystal.

Městský dům je hlavní budovou Masarykova náměstí. Na jeho místě původně stál zájezdní hostinec U bílého koníčka. Po jeho zbourání chtěli Přerované prostor využít k obdobným účelům a zároveň podle historika Jiřího Lapáčka toužili mít reprezentativní budovu, v níž by byla restaurace a především místo pro společenské a kulturní akce.

Stavby se ujal Úvěrní spolek záložna přerovská, po kterém měla budova první název Záloženský dům. "Poprvé do něj vstoupili Přerované 4. prosince roku 1897. Velký sál začaly hned využívat přerovské spolky - například zpěváci z Přerubu, Dělnická beseda Havlíček či spolek Vlasta. Restaurační místnosti s kavárnou a pohostinskými pokoji provozovali nájemci, kteří se ale často střídali," uvedl Lapáček.

Do majetku města se dům dostal v roce 1909 poté, co se záložna kvůli finančním problémům rozhodla tuto nemovitost prodat. Budova byla přejmenována na Městský dům. "Oba sály byly využívány pro řadu účelů - třeba i pro vojenské odvody, oslavy narozenin prezidenta republiky, pro osvětový sbor, využívány byly v době voleb, pro různé úřední schůze, vzdělávací přednášky a také samozřejmě k pořádání divadelních představení," podotkl Lapáček.

Po roce 1948, kdy byly zrušeny živnosti, převzal restauraci v Městském domě podnik Restaurace a jídelny. V budově byly zřízeny kanceláře Městského kulturního a osvětového střediska, které organizovalo divadlo, abonentní koncerty vážné hudby, přednášky, taneční zábavy, plesy, besedy i rocková odpoledne. "Zkušebny tu měly soubory Academic Jazz Band, Přerovský dětský sbor Zvoneček, Pirillo či Entuziasté. Vrcholem všech kulturních akcí se staly jednotlivé ročníky jazzového festivalu, který tu má dodnes svou tradici," dodal Lapáček.

(čtk)