ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Benešov v příštím roce vybuduje terminál a opraví Tyršovu ulici

16.12.2016

Benešov 16. prosince - Benešov chce v příštím roce vybudovat dopravní terminál a opravit Tyršovu ulici, která je hlavní příjezdovou cestou z nádraží do centra a přímou spojnicí náměstí se zámkem Konopiště. Kromě toho počítá i s investicemi do škol a sportovišť. Rozpočet na příští rok budou zastupitelé schvalovat 11. ledna, předtím chce koalice návrh projednat s opozicí, řekl dnes novinářům starosta Petr Hostek (ČSSD). Město tak vstoupí do nového roku s rozpočtovým provizoriem.

Vedení radnice se rozhodlo, že návrh rozpočtu nebude předkládat na prosincovém jednání zastupitelstva, přestože byl již vypracován a připraven ke schválení. "Bylo tam pár detailů, u nichž jsme si nebyli jisti, jestli jsou úplně správně a precizně zpracovány," uvedl Hostek. V návrhu podle něj ještě byla dopracována grantová politika.

Koalice ČSSD a ANO podporovaná TOP 09 a komunisty, která v Benešově vládne od letošního ledna, podle Hostka musela tento rok především mapovat situaci a zkoumat připravenost jednotlivých projektů. "Příští rok už by měl být rokem masivního investování. Budou to řádově stovky milionů, které by se měly ve městě proinvestovat v roce 2017 a 2018," uvedl starosta.

Velkou akcí bude zejména výstavba dopravního terminálu, která si vyžádá kolem 100 milionů korun. Financována by měla být z větší části z Evropské unie, z takzvaných integrovaných územních investic (ITI) v rámci metropolitní oblasti Praha.

Rekonstrukce Tyršovy ulice podle starosty vyjde na dalších 60 až 70 milionů Kč. "Bude se dělat totální rekonstrukce kanalizací, protože tam jsou ještě zděné kanály, jak je známe z pražského historického podzemí," podotkl. Ulice má být nově vydlážděná a má se přeměnit v moderní městský bulvár. Počítá se s instalací nového osvětlení, laviček a výsadbou stromořadí.

Radnice také plánuje výstavbu školky na Spořilově, zřízení školy v ulici Hodějovského, vybudování atletického stadionu nebo dostavbu zázemí zimního stadionu.

Na letošní rok Benešov přijal rozpočet s příjmy 404 milionů korun a výdaji o tři čtvrtě milionu korun nižšími. Mírný přebytek byl ponechán jako rezerva.

(čtk)