ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Chropyně zvažuje opravu radnice nebo stavbu nového sídla

14.12.2016

Chropyně (Kroměřížsko) 14. prosince - Chropyně na Kroměřížsku zvažuje stavbu nového sídla městského úřadu. Ve hře je ale také oprava nebo rekonstrukce a přístavba nové části k současné radnici. Budova postavená kolem roku 1800 s přístavbou pořízenou mezi válkami je totiž v nevyhovujícím technickém stavu, řekla ČTK starostka Věra Sigmundová (ČSSD).

Podle ní do objektu střechou zatéká, ze sklepů jde naopak vlhkost až do prvního patra, což budovu poškozuje. "Ve velmi špatném stavu jsou i rozvody elektroinstalace, které již neodpovídají moderní době a obsazenosti kanceláří a napojení techniky," popsala Sigmundová. Objekt navíc není bezbariérový, postižení a starší lidé se tak špatně dostávají po příkrých schodech.

Prostá oprava objektu bude podle Sigmundové pravděpodobně nejlevnější. "Vyřešila by některé problémy, ale nevyřeší je úplně všechny. Přístavba by vyřešila bezbariérovost, zřízení veřejných WC a informačního centra a také bychom měli kam přesunout archiv z dosud nevyhovujících sklepních prostor," popsala Sigmundová.

Demolice nynější radnice a na jejím půdorysu postavení nového sídla městského úřadu by podle starostky bylo pravděpodobně nejdražší. "Tato varianta by ale byla velmi rychlá. Navíc úřad by mohl být dispozičně vyřešen tak, aby to bylo co nejkomfortnější pro občany našeho města i návštěvníky," dodala Sigmundová. Radnice nyní pracuje na studii, která bude podkladem pro rozhodnutí zastupitelů.

Stejný problém jako Chropyně řeší i další dvě samosprávy ve Zlínském kraji. Ostrožská Nová Ves na Uherskohradišťsku staví novou radnici a knihovnu za 63 milionů korun. Akce zahrnuje také opravu objektu bývalého kina z roku 1970. Stavba by měla být hotova v příštím roce. Na podzim příštího roku by měly zahájit stavbu nové radnice Morkovice-Slížany na Kroměřížsku. Stará radnice byla loni zdemolována, stavba nové přijde podle projektu na 40 milionů Kč.

(čtk)