ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Příbrami začne kritizovaná výstavba centra pro bezdomovce

14.12.2016

Příbram 14. prosince - V Příbrami začne výstavba nízkoprahového denního centra pro bezdomovce v ulici Československé armády, proti níž se bouřili místní lidé. Náklady jsou 7,6 milionu korun bez DPH, město dnes předalo staveniště firmě vybrané v soutěži. Dokončení se předpokládá na jaře příštího roku, řekl novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO).

S umístěním centra do areálu bývalé výtopny nesouhlasili lidé v okolí, kteří se podepisovali pod protestní petici. Požadovali umístění do jiné lokality, podle nich by tato zařízení neměla být budována v hustě osídlené oblasti poblíž centra, ale spíše v obslužné či průmyslové části města. Vedení radnice naopak tvrdilo, že vhodnější pozemek nelze najít. Stížnost proti záměru se podle radnice dostala až na krajský úřad, který ji před několika týdny zamítl.

"Ti nespokojení vyčerpali všechny možné zákonné prostředky, aspoň tedy doufám, že už jsou všechny. Podařilo se jim zdržet nás o rok," uvedl Vařeka. Podle něj je škoda, že centrum není v provozu už tuto zimu.

V prostoru výtopny zůstane podle starosty z původních staveb velká budova, kterou využívají technické služby jako sklad, a komín. Zlikvidována by měla být zeď, jeden menší objekt a kontaminovaná plocha, kde byly uloženy nádrže na mazut.

Lidé bez přístřeší mohou v Příbrami navštěvovat centrum s noclehárnou v ulici Na Příkopech, které však podle radnice funguje v nevyhovujících podmínkách. Na Příbramsku se podle odhadů města pohybuje přes pět desítek bezdomovců.

(čtk)