ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Komín na kraji Děčína padl k zemi, uvolnil místo pro podnikání

14.12.2016

Děčín 14. prosince - Devětatřicet metrů vysoký železobetonový komín na okraji Děčína dnes padl k zemi. Zmizela tak jedna z posledních překážek nové podnikatelské zóny firmy Bohemia Cargo. Odstřel pomocí výbušnin provedli pyrotechnici, kteří stejně jako přihlížející lidé po dopadu pocítili pod nohami tlakovou vlnu a krátce poté i příval sazí.

"Destrukce továrních komínů pomocí výbušnin je jedním z nejnáročnějších způsobů destrukce objektů, ale současně i nejrychlejším a nejbezpečnějším," řekl ČTK vedoucí odstřelu Petr Mikula. Odstřelem podle něj například odpadají rizikové práce ve výškách při postupném ručním rozebírání. Právě při takovém bourání továrních komínů bylo v minulosti nejvíce pracovních úrazů. Pádem rozdrcenou suť pak lze snadněji odklidit stavební technikou.

Komín v bývalém areálu dopravní firmy Četrans uvolnil prostor pro další podnikání. Areál koupila Bohemia Cargo. "Na ploše 60.000 metrů čtverečních nabídne společnost možnost spuštění nových projektů svým zákazníkům a dalším subjektům z oblasti výroby, průmyslu a logistiky," řekl ČTK mluvčí podniku Zbyněk Ptáček.

"Chceme nalákat výrobní a obchodní firmy a vytvořit zde prostředí pro jejich úspěšné fungování. Vytvoříme model, kdy budeme vlastníky všech sítí, komunikací, příjezdových cest a dalších zařízení a pozemky budeme buď dlouhodobě pronajímat, nebo vybraným zájemcům prodávat," uvedl jednatel společnosti Jan Kučera. Část areálu firma využije jako skladové prostory a vznikne i školicí středisko pro Akademii logistických profesí, kterou provozuje. "Předpokládáme, že investice, včetně pořízení a rekonstrukce areálu, nepřesáhne částku 32 milionů korun," doplnil Kučera.

Lokalitu na okraji Děčína směrem na Ústí nad Labem by v budoucnu mohla zatraktivnit stavba přivaděče na dálnici D8.

Směr pádu komína z železobetonových skruží zajistilo navrtání destrukčního řezu. Uvnitř bylo 23 ocelových táhel, které museli technici přerušit. Do komína navrtali 62 děr, do kterých umístili dohromady dva kilogramy plastické trhaviny a 63 elektrických rozbušek. Destrukční řez před odstřelem zakryli tkanou textilií ve dvou vrstvách, která zachytila jednak veškerý rozlet úlomků cihelného zdiva, ale i tlakovzdušnou vlnu. Komín se sesunul do volného prostoru mezi budovami. "Pro utlumení seismických účinků způsobených hlavně dopadem horní třetiny komínového dříku byla navezena vrstva suti a štěrkopísku, což snižuje intenzitu otřesu od pádu konstrukce na minimum a také zabraňuje odražení částic zdiva koruny komína od tvrdého podloží, a tím i jeho rozletu do okolí," doplnil Mikula. Z komína zůstalo asi 200 tun suti.

(čtk)